ZUS: Płatnicy otrzymają informacje z podsumowaniem e-składki

  • 07.01.2021, 12:37 (aktualizacja 07.01.2021, 13:08)
  • zus.pl
ZUS: Płatnicy otrzymają informacje z podsumowaniem e-składki
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę informacji z podsumowaniem wpłat, które płatnicy składek przekazali w 2020 r. na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Z dokumentu będzie można dowiedzieć się jak wyglądały rozliczenia z ZUS i jakie jest saldo na koncie na koniec 2020 r. W tym roku informacje zostaną udostępnione przede wszystkim na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ).

W korespondencji, ZUS wskaże jakie należności zostały pokryte z wpłat, a przy okazji, czy saldo wynosi zero czy też występuje nadpłata bądź zaległości – nawet jeśli wynosi ona 1 grosz.                  

W informacji będzie podana suma wpłat przekazanych w ubiegłym roku oraz należności jakie zostały pokryte tymi wpłatami. Płatnicy, którzy na podstawie umowy spłacają zadłużenie w ratach, zobaczą jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty. 

Każdy płatnik powinien wiedzieć jakie jest jego saldo w ZUS, czy na jego koncie widnieje zadłużenie czy nadpłata, aby móc podjąć konkretne działania. Niewielkie zaległości można uregulować zwiększając bieżącą wpłatę. Przy wyższych kwotach należy doliczyć odsetki za zwłokę. Odsetki mogą zostać obliczone za pomocą kalkulatora, który jest udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl Jeśli nie ma możliwości jednorazowego uregulowania długu, warto rozważyć złożenie wniosku o rozłożenie go na raty. W każdej chwili można skorzystać z pomocy doradców ds. ulg  i umorzeń, którzy przedstawią najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Pomogą także  w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na stronie internetowej ZUS. Nadpłata natomiast może zostać przeznaczona na pokrycie bieżących składek, a w razie wyższej kwoty można wystąpić o jej zwrot. ZUS zwróci ją na numer rachunku bankowego zapisany na koncie płatnika. 

Wnioski o zwolnienie z opłacania składek na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 można składać od 30 grudnia 2020 r. Efekt zwolnienia będzie widoczny na kontach płatników po rozpatrzeniu wniosku, czyli już w 2021 r. Tym samym, informacja o saldzie konta nie będzie uwzględniała tego zwolnienia, gdyż prezentuje ona stan konta na 31 grudnia 2020 r. Przedsiębiorcy spełniający warunki do zwolnienia, którzy nie opłacili składek za listopad 2020 r. w informacji mogą widzieć kwotę zadłużenia za ten miesiąc. 

Przedstawienie przedsiębiorcom stanu bieżących rozliczeń składkowych jest możliwe dzięki wprowadzonemu w 2018 r. projektowi e-składka, zakładającemu przyznanie indywidualnych numerów rachunków składkowych każdemu płatnikowi. Dziś, przedsiębiorca zamiast trzech lub czterech przelewów dokonuje tylko jednej płatności, a Zakład rozksięgowuje ją na poszczególne fundusze.

 

zus.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe