Nie tylko gminy górskie potrzebują wsparcia: marszałek Struk apeluje do premiera

  • 12.01.2021, 14:16 (aktualizacja 12.01.2021, 16:36)
  • Źródło: pomorskie.eu
Nie tylko gminy górskie potrzebują wsparcia: marszałek Struk apeluje do…
Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił 11 stycznia program wsparcia dla gmin górskich, który ma pomóc wyłącznie samorządom z południowej Polski. W związku z tym Marszałek Województwa Pomorskiego zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o równie traktowanie wszystkich samorządów i przypomniał, że również na Pomorzu branży turystycznej grozi zapaść wywołana obostrzeniami związanymi z pandemią.

Ustanowione przez Rząd RP zakazy prowadzenia działalności w branży turystycznej, wprowadzone w związku z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19, mają zastosowanie do terytorium całego kraju i bardzo negatywnie odbijają się na sytuacji wielu podmiotów gospodarczych i samorządów. (…) 21 grudnia 2020 r. wójtowie i burmistrzowie gmin nadmorskich wystąpili do rządu z uzasadnionymi postulatami wsparcia podmiotów działalności turystycznej nie tylko z wybranego regionu, ale na obszarze całego państwa. Postulaty te wicepremier Jarosław Gowin pozostawił bez odpowiedzi. Przypomnę, że w normalnym sezonie zimowym nad polskim morzem wypoczywa wiele tysięcy turystów, a w tym roku wszystkie obiekty stosujące się do rządowych zakazów i przystosowane (często olbrzymim kosztem) do całorocznego pobytu, stoją puste nie mogąc przyjąć klientów. – czytamy w piśmie marszałka Struka.

 

W województwie pomorskim oraz innych ościennych regionach północnej Polski mamy kilkanaście ośrodków i stacji narciarskich. Pomimo bardzo dobrych warunków pogodowych dla uprawiania sportów zimowych i aktualnie trwających ferii, ze względu na zakazy rządowe, muszą być one zamknięte, a prowadzące je podmioty zamiast zarabiać ponoszą straty.

 

Marszałek Struk zaapelował do premiera Morawieckiego, by rząd nie pomijał pomorskich samorządów i podmiotów gospodarczych – zgodnie z deklarowanymi wielokrotnie przez premiera zasadami wspólnoty narodowej i poczucia solidarności.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Pełna treść apelu przesłanego Prezesowi Rady Ministrów w dniu 12 stycznia 2021 w załączeniu.

 

Źródło: pomorskie.eu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Taxi nikt nie pomoże
Taxi nikt nie pomoże 12.01.2021, 19:00
Podział środków na turystykę dla gmin powinien się odbywać po odnotowanych do lat poprzednich stratach w opłatach lokalnych czy tam klimatycznych. Wynagrodzić w ten sposób można gminy które zawsze dbały o należyte ściąganie tych opłat, tym samym zmuszając przedsiębiorców turystycznych do płacenia również vatu i innych opłat, w tym za śmieci. Czy ktoś dostał kiedys w górach rachunek za wypoczynek? Nie mówię o hotelach, ale o kwaterach prywatnych, które teraz również tak stękają.

Pozostałe