Więcej przedstawicieli kultury zwolnionych ze składek

  • 27.01.2021, 12:08 (aktualizacja 27.01.2021, 12:13)
  • zus.pl
Więcej przedstawicieli kultury zwolnionych ze składek
Płatnicy działający w szeroko rozumianej sferze kultury mogą teraz wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Umożliwia nowelizacja ustawy, która obowiązuje od 26 stycznia.

Zwolnieniem zostali objęci twórcy, artyści, architekci, przedsiębiorcy prowadząc działalność związaną z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów, firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów oraz płatnicy prowadzący wpisane do ministerialnego wykazu tzw. muzea prywatne. 

Ulga przysługuje, jeśli przychody z działalności spadły o co najmniej 75 proc. Porównuje się pierwszy miesiąc objęty wnioskiem z analogicznym miesiącem roku 2019. Płatnik musiał też być zgłoszony w ZUS do 30 czerwca 2020 r. i w terminie złożyć deklaracje rozliczeniowe.

Zwolnienie obejmuje także składki opłacone. Przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub pokryć nią kolejne składki.

Wniosek można złożyć wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Termin upływa 15 marca. Muzea i firmy świadczące usługi edukacyjne na ich rzecz powinny skorzystać z wniosku o symbolu RDZ-M. Pozostali zaś z wniosku RDZ-B. 

Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia oraz kodach PKD, które skorzystają z pomocy są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl

Przepisy nadal nie wskazują, w jakim terminie mogą złożyć wniosek płatnicy prowadzący przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 59.20.Z, 93.11.Z i 79.90.A. Dlatego złożenie przez nich wniosku nie będzie możliwe bez odpowiedniej nowelizacji przepisów w tym zakresie. 

zus.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe