Wilki w naszych lasach!

  • 06.04.2016, 13:20 (aktualizacja 08.04.2016, 11:47)
  • admin 24
Wilki w naszych lasach! Zdobysław Czarnowski
W otaczających Kościerzynę lasach spotkać można nie tylko dziki, ale też wilki. Pracownicy nadleśnictwa wiedzieli o tym już od kilku lat, ale dopiero niedawno udało się uwiecznić zwierzęta na fotografiach. Ta informacja wywołała małą sensację, ale też niepokój.

5 zdjęć udostępnionych w internecie przez kościerskie Nadleśnictwo szybko zdobyło dużą popularność Widać na nich trzy osobniki. Fotografie wykonano 6 km od Borska niedaleko stacji kolejowej Bąk. Leśnicy już od dłuższego czasu wiedzieli o ich obecności.

Andrzej Przewłocki – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kościerzyna: One już, nie wiem, czy na stałe, ale pojawiały się wcześniej u nas. Pewnie już trzy lata je obserwujemy. To jest w południowej części nadleśnictwa, poniżej miejscowości Olpuch, od Olpucha w stronę Wiela.

 

Trudno jednak powiedzieć, gdzie bohaterowie zdjęć znajdują się w tym momencie, bo wilk w ciągu jednego dnia może przejść nawet 100 kilometrów.

Andrzej Przewłocki: Mamy już w Polsce ponad 1 000 wilków. Już na stałe bytują w Borach Tucholskich, w okolicach Elbląga, w związku z tym pewnie przyszły stamtąd.

 

To, czy zostaną zależne jest w dużym stopniu od ich płci. Wilki gromadzą się w watahach, które tworzą basior, czyli samiec i wadera – samica, wraz z młodymi. Jeśli taki stosunek płci panuje w tej grupie, to jest duże prawdopodobieństwo, że zostaną na Kaszubach.

 

Szybko po publikacji zdjęć pojawiły się pytania o bezpieczeństwo w lasach. Musimy pamiętać, że wilk jest drapieżnikiem i musi polować, by przeżyć. Najczęściej żywi się mięsem zwierząt kopytnych – jeleni i saren. Z natury jest jednak płochliwy i wyczuwając obecność człowieka po prostu ucieka. Nie zmienia to faktu, że w lasach warto zachować ostrożność.

Andrzej Przewłocki: Nigdy na 100%, ze 100% pewnością nie możemy powiedzieć, że nic się nie wydarzy. Natomiast wydaje mi się, że, jak słyszymy o niedźwiedziach atakujących ludzi, tak, jak do tej pory, nie słyszeliśmy o wilku, który by zaatakował. W związku z tym raczej bym nie wprowadzał paniki i nie mówił, że coś złego nam grozi, natomiast 100% pewności nie mam i gwarancji też bym nie dał.

 

Do naszej redakcji dotarło zdjęcie przedstawiające zagryzioną sarnę. Wykonano je w okolicach Łubiany. Według zastępcy nadleśniczego w tym wypadku sprawcami mogły być psy, które również atakują dziką zwierzynę. Sugerują to zadane sarnie obrażenia.

Andrzej Przewłocki: Wilk lubi podroby. Jeżeli spotykamy zwierzynę, która jest martwa i która nie ma podrobów, to może świadczyć o tym, że sprawcą jest wilk.

 

Do tej pory na naszym terenie nie było żadnych sygnałów o atakach na zwierzęta gospodarskie. O obecności wilków pamiętajmy natomiast podczas spacerów z psami.

Andrzej Przewłocki: Wilk traktuje psa jako, można powiedzieć, wroga. Natomiast nie słyszałem o tym, żeby zaatakował kogoś z psem. Psa nie powinniśmy spuszczać ze smyczy. To wynika nie tylko z ostrożności przed wilkami, ale też z przepisów, które obowiązują. Gdy dochowamy tej staranności, to nic nie powinno się przydarzyć ani psu, ani właścicielowi.

 

W razie mało prawdopodobnego spotkania z wilkiem należy zachować spokój. Zwierzę pewnie samo się od nas oddali. Najlepiej jest powoli się wycofać. Szybkie gesty, wpatrywanie się w oczy lub gwałtowna ucieczka mogą spowodować atak. Najbezpieczniej jest więc podziwiać piękno wilków na fotografiach i pozwolić im żyć w spokoju.

 

 

admin 24

Zdjęcia (6)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

asdasd
asdasd 13.04.2016, 08:48
Jacob i jego ziomki
mordercy :o
mordercy :o 07.04.2016, 15:40
czepiacie się zwyklych ludzi z psami, ktorzy gwoli scislosci nie robią nic złego ;) myśliwi są prawdziwym zagrozeniem dla lasu :p
Pies ;)
Pies ;) 06.04.2016, 22:11
Wyczuwam tutaj, że komuś brakuje piątej klepki hahahahaha i to jest chyba problem hahhahahaha Pies wyczuł złego biegającego człowieka i zaatakował go hahahahahahahah Nic tylko zabrać ze sobą do lasu bloczek mandatowy i doceniać głupotę i stawianie się ponad prawem CZŁOWIEKA I JEGO PUPILKA. Na marginesie zbierać gówna po swoich pupilkach albo niech załatwiają się w miejscu do tego najbardziej przeznaczonym a mianowicie tam gdzie mieszkają ze swoim kochanym panem, na jego podłogę :)
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 07.04.2016, 08:36
zgadzam się całkowicie. PS. Połowa właścicieli psów śpi z własnymi pupilami. Druga połowowa (robi to też), nie przyznaje się do tego. Pozdrawiam.
dobre
dobre 06.04.2016, 22:03
http://www.monitor-koscierski.…
Spacerowicz
Spacerowicz 06.04.2016, 20:45
Każdy właściciel psa powie ,że jego pupil nie gryzie .Dlaczego idąc do lasu na spacer mam się denerwować ,że może mnie spotkać nieprzyjemna sytuacja. Każdy powinien spojrzeć na drugiego ,ponieważ nie jest sam .
Wilki do dzieła :)
Wilki do dzieła :) 06.04.2016, 18:55
Do wszystkich, którzy uważają się za pępek świata i jakby byli właścicielami lasów państwowych na swoich włościach puszczają psy luzem w lesie... Nie jesteście sami inni tez korzystają z lasu np. biegając ale brak waszej kultury osobistej, buractwo i pozjadane rozumy oraz pustka w głowie nie pozwalają na zawołanie psa, zapięcie go na smycz nie mówiąc o łamaniu przepisów , które zabraniają puszczania psa luzem w lesie. Życzę , aby spacerujący wilk pokazał wam gdzie wasze miejsce i waszego pupila bo za nic macie zdrowie i bezpieczeństwo innych osób nie odwołując nawet psa, który atakuje biegająca osobę i mając pretensje, że ktoś biega po lesie!!!!!!!!!!!!!!
pies
pies 06.04.2016, 20:17
Spokojnie !!! To że spotkał Cię jakiś niemiły incydent z psem i jego właścicielem to nie znaczy że możesz tak obsmarowywać wszystkich którzy wychodzą ze swoimi pupilami na spacer i puszczają je luzem (bo gdzie jak nie właśnie w lesie). Pies wyczuwa złych ludzi i może w tym był problem? A te twoje "życzenia" są uważam nie na miejscu i oby nie przytrafiły się Tobie. Czego oczywiście Ci życzę. Uśmiechu życzę i Pozdrawiam :)

Pozostałe