Powiat kościerski. Rośnie bezrobocie

  • 16.02.2021, 11:24 (aktualizacja 16.02.2021, 12:06)
  • admin 24
Powiat kościerski. Rośnie bezrobocie
Styczeń okazał się miesiącem, w którym pogorszyły się warunki na kościerskim rynku pracy. Liczba bezrobotnych wzrosła a poziom zatrudniania nowych pracowników spadł. Najgorzej jest w branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Z badania przeprowadzonego w województwie pomorskim przez GUS w I dekadzie stycznia br. wynika, że w większości badanych obszarów przedsiębiorcy ocenili koniunkturę mniej pesymistycznie, niż w grudniu 2020 r.

Wyjątkami były sekcje:

- zakwaterowanie i gastronomia, gdzie oceny poszybowały mocno w dół, oraz

- przetwórstwo przemysłowe, gdzie oceny były nieznacznie gorsze.

 

  • Na pytanie zadane w ramach tego badania o negatywne skutki pandemii koronawirusa i jej konsekwencje dla prowadzenia działalności gospodarczej w styczniu 2021 r., aż 45% przedsiębiorców z sektora usług wskazało, że będą one dla nich „poważne” lub „zagrażające stabilności ich firm”.

 

  • W ocenie Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie opinie pomorskich przedsiębiorców przedstawione w ww. badaniu GUS - mogą być w dużym stopniu podzielane przez przedsiębiorców z terenu powiatu kościerskiego.

 

  • W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 88 osób (z poziomu 2.161 do 2.249 osób).W rejestrach PUP w Kościerzynie było 412 osób bezrobotnych więcej (o 22,4%), aniżeli na koniec stycznia 2020 roku.


Wstępnie szacuje się, że stopa bezrobocia w powiecie kościerskim w styczniu 2021 r. wyniosła 8,1% (w styczniu 2020 r. wyniosła 6,7%).

W styczniu br. zaobserwowano też niższy niż w listopadzie i grudniu 2020 r., poziom rekrutacji nowych pracowników.

 

Cały raport dostępny w załączniku.
 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe