Nowe zasady jazdy na hulajnodze elektrycznej

  • 22.02.2021, 11:09 (aktualizacja 22.02.2021, 12:14)
  • Źródło: https://patrznarece.pl/ ; Ministerstwo infrastruktury
Nowe zasady jazdy na hulajnodze elektrycznej
Do tej pory jazda elektryczną hulajnogą była nieuregulowana. Każdy jeździł gdzie chciał i jak chciał. Jedna ma się to zmienić.Rząd przygotował już propozycje nowych przepisów. To klasyczny przykład, gdy prawo nie nadąża za postępem technologicznym.

Trwają uzgodnienia

 

Na poważnie tematem zajęło się  Ministerstwo Infrastruktury. Propozycje zmian regulują status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz urządzeń napędzanych siłą mięśni, które są przeznaczone do jazdy po drogach publicznych.

 

,,Do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany. Stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo, w szczególności najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego” - minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

Od czasu do czasu w mediach pojawiają się informacje o wypadkach z udziałem hulajnóg. Trudno jednak podać ich dokładną liczbę, ponieważ Policja nie prowadzi takich statystyk. Dlaczego ? Ponieważ na razie użytkownicy hulajnóg są traktowani jako piesi. 

 

 

Pojazdy zostały dokładnie zdefiniowane 

 

Nowe przepisy określają hulajnogę elektryczną jako ,,pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”.  

 

Natomiast pojazdy typu UTO (czyli np. monocykle, e-deskorolki, segwaye) – określone są jako urządzenia transportu osobistego. Są to pojazdy napędzane elektrycznie, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej. 
UTO nie może mieć siedzenia i pedałów.

 

Gdzie w takim razie po zmianie przepisów będzie można leganie jeździć hulajnogą elektryczną?

 

Po zmianie przepisów użytkownicy hulajnóg i UTO zostaną skierowani przede wszystkim na drogi dla rowerów albo pasy ruchu dla rowerów. W przypadku, gdy nie ma takiej infrastruktury mają jeździć po jezdni. Warunkiem jest ograniczenie prędkości do 30 km/h. 

 

Ustawodawca dopuszcza  możliwość skorzystania z chodnika lub drogi dla pieszych ale tylko wtedy gdy brakuje wydzielonej drogi lub pasa ruchu dla rowerów. Również w tym wypadku musi być spełniony warunek  – musi być ona nie większa niż 30 km/h.

 

Kto może jeździć na hulajnodze ?

 

Osoby pełnoletnie nie potrzebują żadnych uprawnień do jazdy na e-hulajnodze ani na UTO. Młodzież od 10 do 18 lat musi posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy stosownej kategorii. Natomiast dzieci do lat 10-ciu nie mogą korzystać z tych urządzeń na drogach publicznych, nawet pod opieką osoby dorosłej.Poruszanie dzieci na e-hulajnogach się jest dozwolone tylko w strefie zamieszkania.

 

Gdzie będzie można parkować ?

 

Nowelizacja przewiduje obowiązek pozostawiania pojazdów na chodniku w miejscu wyznaczonym do tego przez zarządcę drogi. 
Jeśli takiego miejsca brakuje, hulajnogę będzie można zostawić na chodniku pod określonymi warunkami :  

- jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, 
- najbardziej oddalonej od jezdni, 
- równolegle do krawędzi chodnika,
- szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych musi być nie mniejsza niż 1,5 m.

 

Propozycją zmian przedstawionych przez Ministerstwo Infrastruktury, posłowie zajmą się na najbliższym posiedzeniu sejmu w dniach 24 i 25 lutego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: https://patrznarece.pl/ ; Ministerstwo infrastruktury

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Baba
Baba 22.02.2021, 13:36
I co jeszcze bedą regulować ?

Pozostałe