Lockdown pozwolił naukowcom badać trzęsienia ziemi w sposób, który nigdy wcześniej nie był możliwy

  • 22.02.2021, 13:56 (aktualizacja 22.02.2021, 14:01)
  • Źródło: https://www.weforum.org
Lockdown pozwolił naukowcom badać trzęsienia ziemi w sposób, który nigdy… https://www.weforum.org
Ziemia miała najcichszy okres od dziesięcioleci w 2020 r., Kiedy pandemia COVID-19 znacznie ograniczyła działalność człowieka i jej wpływ na skorupę planety, według naukowców pracujących nad globalnym badaniem.
  • Blokady znacznie ograniczyły działalność człowieka i jego wpływ na skorupę planety, prowadząc do najcichszego okresu na Ziemi od dziesięcioleci.
  • Hałas otoczenia generowany przez podróże i fabryki spadł o 50% do najniższego poziomu, jaki kiedykolwiek zarejestrowano.
  • Niższy poziom hałasu w tle oznaczał mniejsze trzęsienia ziemi, które w innym przypadku nie zostałyby zaobserwowane.
  • Te mniejsze wstrząsy pozwalają naukowcom zrozumieć zagrożenie sejsmiczne związane z drobnymi zagrożeniami i pomóc ocenić prawdopodobieństwo większych trzęsień ziemi.

Międzynarodowa grupa sejsmologów z 33 krajów zmierzyła nawet o 50% spadek tak zwanego hałasu otoczenia generowanego przez ludzi podróżujących i brzęczących fabryk po wejściu w życie blokad na całym świecie.

Zespół, w skład którego wchodzili eksperci ze Szwajcarskiej Służby Sejsmologicznej na uniwersytecie ETH w Zurychu, zmierzył niższy poziom hałasu na 185 z 268 analizowanych stacji sejsmicznych na całym świecie.

Hałas otoczenia w mieście spadł nawet o 50% na niektórych stacjach pomiarowych podczas najcięższych tygodni postoju, ponieważ autobusy i pociągi zostały ograniczone, samoloty uziemione, a fabryki zamknięte.

Dzięki temu było znacznie ciszej niż Boże Narodzenie, tradycyjnie najspokojniejsza pora roku.

„Tygodnie w okresie blokady były najcichszym okresem, jaki odnotowaliśmy” - powiedział sejsmolog John Clinton, odnosząc się do archiwów danych z ostatnich 20 lat. „Ponieważ ludzki hałas stale rośnie, jest bardzo prawdopodobne, że był to najcichszy okres od bardzo długiego czasu”.

Eksperci, kierowani przez Thomasa Lecocqa z Królewskiego Obserwatorium w Belgii, byli w stanie wyśledzić „falę ciszy” na całym świecie, gdy blokada nastąpiła najpierw w Chinach, a następnie we Włoszech, po czym rozprzestrzeniła się na resztę Europy i obie Ameryki.

Niższy poziom hałasu w tle podczas blokad oznacza również niewielkie trzęsienia ziemi, które w innym przypadku nie zostałyby wykryte w niektórych miejscach.

Małe wstrząsy pozwalają nam lepiej zrozumieć zagrożenie sejsmiczne, powiedział naukowiec Frederick Massin, a także pomagają ocenić prawdopodobieństwo większych trzęsień ziemi w przyszłości.

„To była bezprecedensowa okazja. Nie ma mowy, żebyśmy normalnie byli w stanie przeprowadzić tego rodzaju eksperyment ”- powiedział Massin.

 

 
Źródło: https://www.weforum.org

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe