Czy sztuczna inteligencja może być w przyszłości Twoim psychologiem?

 • 22.02.2021, 14:09
 • Źródło: https://www.weforum.org/
Czy sztuczna inteligencja może być w przyszłości Twoim psychologiem? Usplash
Psychologia i inne „zawody związane z pomocą”, takie jak doradztwo i praca socjalna, są często uważane za kwintesencję domeny ludzkiej. W przeciwieństwie do pracowników wykonujących prace fizyczne lub rutynowe, psychologowie generalnie nie widzą zagrożenia dla swojej kariery ze strony postępów w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji.
 • Psychologów, doradców, pracowników socjalnych i innych osób zajmujących się „zawodami pomocowymi” uważa się za pracujących w domenach ludzkich.
 • W przeciwieństwie do bardziej ręcznych prac, postępy w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji nie stanowią dla nich zagrożenia.
 • Ten pogląd i poczucie bezpieczeństwa mogą być nieaktualne, twierdzą dwaj eksperci.
 • Rozwój sztucznej inteligencji w połączeniu ze zwiększonym popytem na usługi w zakresie zdrowia psychicznego z powodu COVID-19, technologie cyfrowe mają znaczący wpływ na sektor.

Ekonomiści w dużej mierze się z tym zgadzają. W jednym z najszerszych i najbardziej wpływowych badań przyszłości zatrudnienia , przeprowadzonym przez ekonomistów z Oksfordu Carla Benedikta Freya i Michaela Osborne'a, prawdopodobieństwo, że psychologia może zostać zautomatyzowana w najbliższej przyszłości, wynosi zaledwie 0,43%. Prace te zostały początkowo przeprowadzone w 2013 r. I rozszerzone w 2019 r .

Jesteśmy psychologami organizacyjnymi i społecznymi, którzy badają interakcje człowiek-maszyna w miejscu pracy oraz zmieniające się relacje między społeczeństwem, nauką i technologią. Nasza analiza z ostatnich czterech lat pokazuje, że idea psychologii, której nie można zautomatyzować, jest obecnie nieaktualna.

Psychologia już korzysta z wielu zautomatyzowanych narzędzi, a nawet bez znaczących postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji przewidujemy znaczące skutki w bardzo bliskiej przyszłości.

Co psychologowie robią przez cały dzień?

Poprzednie prognozy zakładały, że praca psychologa wymaga rozległych umiejętności empatycznych i intuicyjnych. Jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie były one replikowane przez maszyny.

Twierdzimy jednak, że praca typowego psychologa składa się z czterech głównych elementów: oceny, formułowania, interwencji i oceny wyniku. Każdy komponent można już w pewnym stopniu zautomatyzować.

 • Ocena mocnych stron i trudności klienta jest w dużej mierze przeprowadzana za pomocą komputerowych prezentacji testów psychologicznych, interpretacji wyników i pisania raportów interpretacyjnych.

 • Zasady diagnozy stanów są daleko zaawansowane, do tego stopnia, że ​​drzewa decyzyjne są szeroko stosowane przez praktyków.

 • Interwencje są projektowane według schematów, zapewniając wyraźne zasady prezentacji wskazówek i rozwiązywania problemów, z ćwiczeniami i refleksjami w określonych punktach terapii.

 • Ocena jest w dużej mierze powtórzeniem wstępnej oceny.

Duża część pracy osoby pomagającej nie wymaga empatii ani intuicji. Psychologia zasadniczo położyła podwaliny pod replikację ludzkiej praktyki przez maszynę.

Zawód w zaprzeczeniu?

Prawie cztery lata temu opublikowaliśmy artykuł w biuletynie Australijskiego Towarzystwa Psychologicznego, pytając, w jaki sposób sztuczna inteligencja i inne zaawansowane technologie mogą zakłócić pracę zawodową pomagającą. W naszych prognozach byliśmy ostrożni, ale mimo to zasugerowaliśmy znaczący potencjalny wpływ na zatrudnienie i edukację.

Nie spieraliśmy się, że tak zwana „silna” sztuczna inteligencja pojawi się, aby zastąpić ludzkość. Po prostu pokazaliśmy, w jaki sposób rodzaj wąskiej sztucznej inteligencji, który obecnie istnieje (i stale się poprawia), może wkroczyć na obszar pracy zawodów pomagających.

Dostępnych jest już wiele aplikacji do zdrowia psychicznego opartych na sztucznej inteligencji, takich jak Cogniant i Woebot . Kilka takich produktów przyjmuje procedury terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), powszechnie uważane za „ złoty standard ” interwencji w wielu stanach psychicznych.

Programy te zazwyczaj używają sztucznie inteligentnych agentów konwersacyjnych lub chatbotów, aby zapewnić formę terapii mówiącej, która pomaga użytkownikom zarządzać własnym zdrowiem psychicznym. Badania nad technologią zostały już pokazane wielkie nadzieje .

Nasza troska o przyszłość nie była jednak podzielana wśród przedstawicieli zawodów pomocowych. Mimo to nadal szeroko prezentujemy naszą sprawę .

Wdrażanie AI przyspiesza

Uważamy, że cztery lata później wpływ tej technologii może nastąpić nawet wcześniej, niż myśleliśmy. W szczególności trzy rzeczy mogą wpływać na to przyspieszenie.

Pierwszym jest szybki postęp w zautomatyzowanych systemach, które mogą powielać (a czasem przekraczać) ludzkie zdolności decyzyjne. Rozwój z algorytmami uczenia głębokich i pojawienie się zaawansowanych predykcyjnych systemów analitycznych grozić trafność profesjonalistów. Mając dostęp do dużych zbiorów danych w literaturze psychologicznej i pokrewnej, systemy AI mogą być wykorzystywane do oceny i interweniowania z klientami.

Drugim czynnikiem jest pojawiające się „tsunami” skutków sztucznej inteligencji, przed którymi ostrzegają ekonomiści . Rozwój technologii informacyjnej nie został jeszcze odzwierciedlony w powszechnym wzroście produktywności, ale jak argumentowali kanadyjscy naukowcy Ajay Agrawal, Joshua Gans i Avi Goldfarb , prawdopodobnie zdolność przewidywania sztucznej inteligencji wkrótce stanie się lepszą alternatywą dla ludzkiego osądu w wielu obszarach. Może to spowodować znaczną restrukturyzację rynku pracy.

Trzecim czynnikiem jest pandemia COVID-19. Popyt na usługi w zakresie zdrowia psychicznego gwałtownie wzrósł , a usługi kryzysowe, takie jak Lifeline i Beyond Blue, odnotowały o 15-20% więcej kontaktów w 2020 r. Niż w 2019 r. Oczekuje się, że apogeum chorób psychicznych związanych z pandemią nastąpi dopiero w połowie 2021 r .

Jednocześnie często wykluczano opiekę osobistą - pod koniec kwietnia 2020 r. Połowa finansowanych przez Medicare usług zdrowia psychicznego była świadczona zdalnie. Aplikacje do medytacji i uwagi, takie jak Headspace i Calm, również odnotowały wzrost liczby pobrań .

To stanowi kolejny dowód na to, że klienci będą chętnie angażować się w formy terapii za pośrednictwem technologii. Co najmniej poprawa wydajności zwiększy liczbę klientów, którymi może zarządzać jeden ludzki psycholog.

Ilu psychologów będziemy potrzebować?

Biorąc to wszystko pod uwagę, ilu ludzkich psychologów będzie potrzebować społeczeństwo w najbliższej przyszłości? To trudne pytanie.

Jak widzieliśmy, jest prawie pewne, że pracę psychologów można w dużej mierze zastąpić sztuczną inteligencją. Czy to oznacza, że ​​ludzcy psychologowie powinni zostać zastąpieni przez sztuczną inteligencję?

Wielu z nas może czuć się nieswojo z tym pomysłem. Mamy jednak moralny obowiązek stosowania leczenia, które daje najlepsze efekty dla pacjentów. Jeżeli okaże się, że rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji jest bardziej skuteczne, niezawodne i opłacalne, należy je przyjąć.

Rządy i organizacje opieki zdrowotnej prawdopodobnie będą musiały zająć się tymi problemami w najbliższej przyszłości. Będzie to miało wpływ na zatrudnienie, szkolenie i edukację profesjonalistów.

Zawody muszą być integralną częścią odpowiedzi. Wzywamy psychologów i pokrewne zawody związane z opieką zdrowotną do przejęcia wiodącej roli i nieumyślnego ignorowania trendów.

Zalecamy trzy konkretne działania w celu poprawy sytuacji:

 • Zwiększenie inwestycji w badania nad tym, jak ludzie i maszyny mogą współpracować przy ocenie i leczeniu zdrowia psychicznego.

 • Zachęcaj przedstawicieli zawodu do zwracania uwagi na technologię.

 • Poświęć większą uwagę wpływom technologii podczas prognozowania przyszłego krajobrazu zawodu, zwłaszcza gdy myślisz o wzroście zatrudnienia, edukacji i szkoleniach.

 

 

 

 

 

Źródło: https://www.weforum.org/

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe