Od 27 lutego obowiązkowe maski zamiast kominów i przyłbic

  • 25.02.2021, 12:21 (aktualizacja 25.02.2021, 12:26)
  • Źródło: pomorskie.eu; ministerstwo zdrowia
Od 27 lutego obowiązkowe maski zamiast kominów i przyłbic tbmed.pl
W związku ze wzrostem, w ostatnim tygodniu, liczby zakażeń koronawirusem oraz pojawiającymi się nowymi przypadkami mutacji brytyjskiej i południowoafrykańskiej minister zdrowia Adam Niedzielski w środę, 24 lutego poinformował o sytuacji epidemiologicznej w Polsce oraz utrzymaniu istniejących obostrzeń. Dodatkowo, wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa tylko maską, a nie jak dotychczas np. kominami, przyłbicami czy szalikami.
 
  • Od teraz tylko maski
  •  Kwarantanna graniczna przy powrocie ze Słowacji lub Czech
  •  Wszystkie dotychczas wprowadzone obostrzenia pozostają
  •  Uczniowie klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych nadal będą uczyć się z domów
  •  Restauracje mogą sprzedawać posiłki tylko na wynos lub dowóz
  •  Nauka zdalna została przedłużona do 14 marca
 

Nadeszła tzw. trzecia fala zachorowań


Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził na konferencji prasowej, że trzecia fala się rozpędza.

– Mamy dynamiczną zmianę zleceń na testy na koronawirusa. W ciągu tygodnia ich liczba wzrosła o 24 proc. W poprzednich tygodniach liczba badań oscylowała w granicach 40 tys. dziennie. Dzisiaj przekroczyła 60 tys. – dodał Niedzielski.

Podkreślił też, że duży wzrost zakażeń zaobserwowano w północnych województwach. Najgorsza sytuacja jest na Warmii i Mazurach, trochę lepiej jest w pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Od teraz tylko maski

Od soboty, 27 lutego w całej Polsce będzie obowiązek osłaniania nosa i ust za pomocą masek. Nie będzie można zasłaniać już twarzy za pomocą m.in. kominów, przyłbic, szalików, chust czy innych części garderoby. Przyłbice mogą być stosowane, ale jako dodatkowa osłona razem z założoną maską.

– Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne – wyjaśniała podczas konferencji prasowej konsultant krajowa ds. epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Niektórzy „eksperci” zalecają wręcz, aby nosić dwie maski założone jednocześnie np. chirurgiczną, a na nią bawełnianą. Taki sposób ochrony ma uchronić przed wniknięciem do organizmu zbyt dużej dawki aerozolu wydychanego przez osobę zakażoną np. podczas mówienia kichania, czy kaszlu.

Kwarantanna graniczna z Czech i Słowacji

Osoby, które będą przekraczały południową granicę Polski (powrót z Czech i Słowacji) będą musiały poddać się obowiązkowej kwarantannie granicznej. Zwolnieni z tego będą tylko ci, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 oraz podjadający negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonany 48 godzin przed wjazdem do naszego kraju.


Co się nie zmieni?

Wszystkie dotychczas wprowadzone obostrzenia pozostają. Uczniowie klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych nadal będą uczyć się z domów. Nauka zdalna została przedłużona do 14 marca. Restauracje mogą sprzedawać posiłki tylko na wynos lub dowóz. Ponadto, szef resortu zdrowia przypominał o zasadzie D+D+M, czyli dystansie, dezynfekcji i maseczkach. Zachęcał też do zainstalowania aplikacji Stop COVID (ProteGo Safe), która poinformuje o kontakcie z osobą zakażoną, a także o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywamy.

 

Źródło: pomorskie.eu; ministerstwo zdrowia

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zaciekawiony
zaciekawiony 01.03.2021, 07:38
Czy to jest to rozporządzenie, na które powołuje się wielu tzw. "dziennikarzy", bo o maskach "rekomendowanych" nie ma tam słowa :)
https://isap.sejm.gov.pl/isap.…
Janek
Janek 01.03.2021, 01:42
Czy mam coś jeszcze wyjaśnić o co tu chodzi?
Nowoczesne niewolnictwo zależne od datków państwa !!! Zapomnijcie o świnkach, kurkach, czy królikach (zdrowej żywności) !!! Korporacje regulują wszystkim co masz, a nawet tym czego wkrótce nie będziesz mieć ! https://www.youtube.com/watch?…
Szkolny
Szkolny 01.03.2021, 19:44
Łojej
Janek wydalił kolejną intelektualną bzdurę o spisku.
gogo
gogo 25.02.2021, 13:05
Bandyci

Pozostałe