Już niebawem egzaminy dla uczniów 8 klas. Czy czują się przygotowani ?

  • 02.03.2021, 12:27 (aktualizacja 02.03.2021, 16:55)
  • admin 24
Już niebawem egzaminy dla uczniów 8 klas. Czy czują się przygotowani ?
17, 18 i 19 marca 2021 roku odbędą się próbne egzaminy dla uczniów 8 klas szkół podstawowych. W związku z wprowadzonym obowiązkiem nauki zdalnej większość szkół zorganizowała dla chętnych uczniów stacjonarne zajęcia dodatkowe z tych przedmiotów, które obowiązują na egzaminie. Jednak nie wszyscy rodzice skorzystali z tej oferty.

Przypomnijmy, że na mocy rozporządzenia wydanego przez Ministra Edukacji szkoły mogą organizować zajęcia dodatkowe przygotowujące do egzaminów. Korzystając z tej możliwości większość kościerskich szkół podstawowych przygotowała ofertę dla chętnych uczniów i uruchomiła stacjonarne zajęcia dodatkowe na terenie swoich placówek.

Codzienne lekcje odbywają się online, natomiast jeżeli to są zajęcia dodatkowe , to taką możliwość przewidziano. Najważniejsza jest deklaracja rodziców , że chcą tych zajęć. - mówi Alicja Kirstein Dyrektor Biura Obsługi Placówek Oświatowych w Kościerzynie 

Mamy dwie klasy ósme -mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Kościerzynie Jarosław Breza - zajęcia dla uczniów z tych klas są organizowane od momentu kiedy wprowadzono naukę zdalną. Wszystkie są realizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego. Czasami uczestniczy w nich 5 czasami 8 osób, ale widzę wzrost zainteresowania wynikający ze zbliżającego się maju egzaminu.- dodaje

Podobnie też było w największej kościerskiej szkole, czyli „szóstce”. Tam dodatkowe zajęcia stacjonarne organizowane są od listopada zeszłego roku.

 

Z frekwencją bywało różnie - mówi dyrektor Małgorzata Kreft, dopóki dzieci chodziły do szkoły normalnie, a było to ok. 2 tygodni to frekwencja była dosyć duża. Natomiast jak wprowadzono nauczanie zdalne to uczniom się już nie bardzo chciało. Doszliśmy więc do wniosku, że musimy ich jakoś zmobilizować. Wychowawcy rozmawiali z dzieciakami przedstawiając im to, że jest to ich życie i  będzie to także ich sukces na egzaminie, muszą się sprężyć i skoro w zeszłym roku ich koledzy się sprężyli to oni też potrafią. Napisaliśmy do rodziców raz , potem drugi, odbyło się spotkanie z Radą Rodziców, na którym jeszcze raz ponowiliśmy komunikat. Konsekwencją tego jest fakt, że dzieciaki chodzą. Każda klasa ósma ma po 2 godziny matematyki, angielskiego i polskiego. I wszyscy są zadowoleni - dodaje Małgorzata Kreft 

 


Niestety nie wszyscy uczniowie zdecydowali się na skorzystanie z zajęć stacjonarnych. Taka sytuacja jest między innymi w Szkole Podstawowej nr 1 w Kościerzynie.

Dyrektor tej placówki - Dariusz Kisielewski tłumaczy, że wychowawcy dwukrotnie od momentu uruchomienia nauki zdalnej komunikowali rodzicom możliwość uruchomienia dodatkowych zajęć w trybie stacjonarnym, ale podobno zgłosiła się jedna osoba chętna. W tym przypadku nie było więc sensu organizowania takich zajęć w szkole. Dyrektor zapowiada, że w tym tygodniu ponownie wyśle do rodziców zapytanie w tej sprawie i jest zdeterminowany, aby taką formę pomocy dzieciom zapewnić. Szkoła jest w stanie uruchomić zajęcia nawet dla 5 uczniów - zapewnia Dariusz Kisielewski.

 

Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Powinien on być przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi). Diagnoza musi zostać przeprowadzona z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.

Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić testy diagnostyczne (egzaminy próbne) od 17 do 19 marca br.

Przedstawiamy szczegółowy harmonogram.

17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

Egzamin próbny powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym oraz diagnostycznym. Nieuzasadnione jest więc wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów.
 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

VitoBambino
VitoBambino 03.03.2021, 07:03
Na fb test ma "obnażyć" poziom zdalnego nauczania, test który też będzie zdalny?? Logika administratora już dawno utknęła na poziomie osmioklasisty...
marianek
marianek 02.03.2021, 22:10
To rodzicom ma się chcieć czy uczniom? Szkoły postawione są na głowie.
Emerytka
Emerytka 02.03.2021, 18:24
Szanowni Państwo! Jak łatwo jest oceniać innych. Wiem dokładnie, że w SP nr 1 już od września prowadzone są dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminu. Zarówno dyrektor, jak i nauczyciele wywiązują się ze swoich obowiązków. Jeśli jednak wprowadzono rozp. o zdalnym nauczaniu, to chyba właśnie po to, by wyeliminować bezpośrednie kontakty. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zdalnych zajęciach, na które jakoś nie kwapią się łączyć. Domeną Polaków jest jednak krytykowanie wszystkich i wszystkiego. Dlaczego ludzie widzą wady u innych, a nie u siebie? Dlaczego jeśli Rodzicom tak bardzo zależało na zorganizowaniu zajęć stacjonarnych nie porozmawiali o tym z dyrektorem. Trzeba było zaraz pisać artykuł z wypowiedziami innych dyrektorów. Czy ma to być sugestia, że oni tylko dlatego, że zorganizowali takie zajęcia są lepsi od tych, którzy tego nie uczynili? Dziwne jest również to, że w artykule są tylko wypowiedzi dyrektorów trzech szkół, a gdzie reszta? Czy to ma znaczyć, że szkoły nr 3 i 6 są przez to lepsze niż SP 1? Ta zawoalowana ocena jest według mnie wysoce niestosowna i krzywdząca.


kolo
kolo 02.03.2021, 16:18
jak nauczyciele mają to w nosie to co się dziwić uczniom
ja wiem
ja wiem 02.03.2021, 16:17
Rodzice chcieli, tylko nauczycielom sie nie chciało przychodzić po południu do szkoły.
basia
basia 02.03.2021, 16:14
Chyba nie do końca tak było w tej jedynce.

Pozostałe