Werner Rzeźnikowski obchodził 101- urodziny

  • 01.04.2021, 12:21 (aktualizacja 01.04.2021, 12:36)
  • admin 24
Werner Rzeźnikowski obchodził 101- urodziny
Harcerze z hufca ZHP im. Franciszka Sędzickiego odwiedzili swojego najstarszego druha, który obchodzi w tym roku 101 urodziny. Solenizantem jest pierwszy powojenny komendant hufca ZHP Kościerzyną - Werner Rzeźnikowski, który urodził się 30.03.2020 roku.

Werner Feliks Rzeźnikowski urodził się w 1920 roku w Tczewie. Trzy lata później jego rodzina przeprowadziła się do Kościerzyny. Tu ukończył szkołę i został przyjęty do ZHP. Harcerskie wartości towarzyszyły mu przez cały czas wojny. W 1941 został zaprzysiężony na członka Szarych Szeregów. W 1942 za działalność konspiracyjną aresztowało go Gestapo. Został osadzony w areszcie śledczym, a następnie w obozie koncentracyjnym Stutthof jako więzień polityczny. Przebywał w nim do Marszu Śmierci w 1945. Przeżył i trafił do kolejnego obozu, tym razem w Nałczu. Udało mu się wrócić do domu, gdzie zachorował na tyfus plamisty. Po wyzdrowieniu, w 1946 został I komendantem Hufca ZHP w Kościerzynie. 5 lipca 2018 roku  w asyście harcerzy, otrzymał insygnia Honorowego Obywatela Kościerzyny. 

Harcerze są dumni, że mają w swych szeregach takiego skauta, który liczy już 101 lat, jest żywą legendą i przykładem na to, że ideałami młodości można żyć przez całe życie.

 

Poniżej materiał z wręczenia insygniów Honorowego Obywatela Miasta : 

 

 

O jego życiu opowiada impresja dokumentalna „Pan Werner”, której autorami są Wanda Dittrich, Mateusz Koldum i Mariusz Wirski, który prezentujemy poniżej :

 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zdzisław Jan Brzeziński (Wielki Klincz)
Zdzisław Jan Brzeziński (Wielki Klincz) 01.04.2021, 20:00
Chwała Herosom! Nasze najlepsze życzenia dla wielkiego Polaka i Jubilata. Kościerzyna, powiat kościerski i województwo pomorskie powinny uczcić Pana Wernera Rzeźnikowskiego w szczególny sposób. Człowiek, który przeżył Obóz Koncentracyjny KL Stutthof i Marsz Śmierci w 1945 r., wybaczył niemieckim zbrodniarzom i oprawcom jest naszym drogowskazem. Nieskazitelny Wzór dla młodego pokolenia. Niech żyje w szczęściu i zdrowiu 200 lat! Pozdrawiają i dziękują Elżbieta i Zdzisław Jan Brzezińscy (Wielki Klincz)

Pozostałe