Narodowy Spis Powszechny. To musisz wiedzieć

  • 06.04.2021, 11:28 (aktualizacja 06.04.2021, 11:35)
  • Źródło: pomorskie.eu
Narodowy Spis Powszechny. To musisz wiedzieć
Spis jest obowiązkowy, potrwa co najmniej trzy miesiące, a spisać się można samodzielnie przez Internet. Ostatni raz Polacy spisywali się 10 lat temu. Teraz ma być więcej pytań o warunki mieszkaniowe, sposób ogrzewania domów oraz niepełnosprawność mieszkańców gmin i powiatów.

Informację o zasadach spisu przedstawił w poniedziałek, 29 marca 2021 r. Jerzy Auksztol, dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku podczas 30. sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Określi potrzeby mieszkańców

Spis powszechny polega na policzeniu mieszkańców Polski i zebraniu danych potrzebnych do statystyk. Dzięki niemu można sprawdzić jakość życia mieszkańców oraz wypracować narzędzia do poprawy sytuacji. Na podstawie spisu określa się m.in. wysokość dotacji dla gmin, funduszu sołeckiego, dotacji unijnych czy liczbę potrzebnych placówek oświatowych.

– Będziemy pytać m.in. o aktywność związaną z pracą czy o ewentualną bierność ekonomiczną i jej przyczyny – mówił Jerzy Auksztol. – Ważną dla nas kwestią będzie porównanie miejsca wykonywania pracy i miejsca zamieszkania, co pomoże w przyszłości niwelować wykluczenie transportowe. Kluczowa informacja to także dane o niepełnosprawności mieszkańców regionu. Informacje, które mamy obecnie, są przestarzałe. Dzięki tegorocznemu spisowi gminy będą mogły wypracować strukturę niepełnosprawności i opracować różne, dopasowane do potrzeb programy dla swoich mieszkańców – wyjaśniał Auksztol.

Nowością będą pytania o warunki mieszkaniowe Polaków.

– To bardzo szeroki obszar w naszym spisie – mówił Jerzy Auksztol. – Zapytamy o wykorzystywaną energię do ocieplania budynków, sprawy związane z odnawialnymi źródłami energii w mieszkaniach i domach. Po raz pierwszy w naszym kraju będziemy dysponować szczegółowymi danymi na ten temat – tłumaczył Auksztol.

Poza tym, w kwestionariuszu znajdą się pytania m.in. o relacje rodzinne, wykształcenie, migracje wewnętrzne i zewnętrzne oraz charakterystykę etniczno-kulturową.

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Każdy musi się spisać

Obowiązkiem spisowym objęte są wszystkie osoby mieszkające w Polsce. Nie tylko Polacy, ale również cudzoziemcy. Główną metodą jest samospis internetowy. W przypadku braku dostępu do Internetu lub innych trudności związanych z wykonaniem spisu przez e-formularz metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny, lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza.

– Spis rozpoczyna się 1 kwietnia i potrwa co najmniej do 30 czerwca, choć nie wykluczamy, że na podstawie nowelizacji ustawy zostanie przedłużony do końca września 2021 roku. Tego dowiemy się w połowie kwietnia – informował Jerzy Auksztol.

 

 

W przypadku problemów i pytań związanych z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań można dzwonić na specjalną infolinię Głównego Urzędu Statystycznego: 22 279 99 99.

Źródło: pomorskie.eu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janek
Janek 08.04.2021, 15:52
Podacie swoje prywatne dane w spisie powszechnym? Powodzenia naiwniacy.
https://biznes.interia.pl/fina…
Jurek
Jurek 06.04.2021, 22:31
droga Aurelio-ponoć nie na wszystkie pytania trzeba odpowiadać,ponoć przy niektórych jest taka możliwość.Rozumiem twoją wątpliwość bo jestem w podobnej sytuacji i nie do końca rozumiem o co tu chodzi. ja na pewno na to pytanie nie odpowiem,gdyż jestem na pograniczu wiary i niewiary.
Aurelia
Aurelia 06.04.2021, 15:46
czy prawdą jest,że w tym spisie jest pytanie dotyczące wiary???
czy jest pytanie:
1.wierzący,
2.niewierzący?
komu to jest potrzebne? kogo to obchodzi?
skoro pytanie takie jest to co to znaczy "wierzący/niewierzący"?
jestem osobą prawosławną,więc mam wątpliwość-czy nie zostanę zakwalifikowana do wiary katolickiej,a tego bym nie chciała.
Stąd moje pytanie-czy trzeba odpowiedzieć na wszystkie pytania-czy można jakieś pominąć???
cinek
cinek 07.04.2021, 16:44
gdybyś się spisywała byś widziała, że jest opcja nie chce odpowiadac

Pozostałe