Sprawdź, jakie wsparcie poza zwolnieniem ze składek możesz dostać z ZUS

  • 07.04.2021, 10:49
  • Źródło: zus.pl
Sprawdź, jakie wsparcie poza zwolnieniem ze składek możesz dostać z ZUS
Podstawowym założeniem Tarcz Antykryzysowych jest redukcja negatywnych skutków ekonomicznych związanych z pandemią COVID-19. Najpopularniejszą formą pomocy oferowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zwolnienie ze składek. To jednak nie jedyne wsparcie. Warto sprawdzić z jakich jeszcze rozwiązań mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Na Pomorzu kwota umorzonych do tej pory składek wyniosła ponad 930 mln zł. Do końca kwietnia można składać wnioski o zwolnienie ze składek za styczeń, za grudzień i styczeń a także za luty.  W dalszym ciągu można też starać się o świadczenie postojowe lub jego kontynuację. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców, ale także osób, które wykonują umowy cywilnoprawne. Takie wnioski można składać nawet do 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii. Wypłacone do tej pory przez Oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku świadczenia postojowe to kwota blisko 417 mln zł. 

To jednak nie wszystkie formy pomocy. Każdy, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa czy czasu jego prowadzenia może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek bądź ich rozłożenia na raty bez ponoszenia opłaty prolongacyjnej. Wystarczy zawrzeć z ZUS odpowiednia umowę. Jeżeli złożymy wniosek o nazwie RDU przed terminem płatności składek, wtedy nie poniesiemy żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek będzie złożony po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku. Ulga dotyczy składek od stycznia ubiegłego roku. Z odroczenia terminu płatności składek w związku z koronawirusem skorzystało na Pomorzu przeszło 15 tys. osób, natomiast z rozłożenia na raty ponad 3 tys. 

Osoby, które mają problemy z terminowym opłacaniem składek przez COVID mogą starać się  o odstąpienie od odsetek od zaległości. Jest to jednak możliwe wyłącznie, gdy składki zostały już opłacone, jednak po ustawowym terminie płatności, co spowodowało naliczenie odsetek. Nie ma żadnych ograniczeń co do wysokości odsetek. Ulga dotyczy jednak tylko odsetek za zwłokę  w opłacaniu składek za okres od stycznia 2020 r. Wniosek o wsparcie nosi nazwę RDO. 

Wnioski o wsparcie z ZUS można składać wyłącznie przez PUE, czyli Platformę Usług Elektronicznych.

Więcej informacji o formach pomocy z ZUS oraz ważnych terminach na stronie zus.pl.

Źródło: zus.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe