Meldunek bez urzędnika i opłaty skarbowej? Tak, już niebawem

  • 07.04.2021, 12:59 (aktualizacja 07.04.2021, 14:32)
  • Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji ; pap.pl
Meldunek bez urzędnika i opłaty skarbowej? Tak, już niebawem
Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało wprowadzenie sposobu meldowania na pobyt stały lub czasowy oraz automatyzację wydawania zaświadczeń z Rejestru Stanu Cywilnego – bez udziału urzędnika. Ale to nie jedyna zmiana, która czeka nas w najbliższej przyszłości.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego. Nowa regulacja przygotowuje prawo pod dalszy rozwój e-usług, które umożliwią obsługę wielu spraw urzędowych bez udziału urzędnika.


„Niezwykle ważne jest by obywatele dysponowali możliwością realizacji podstawowych spraw urzędowych zdalnie, przy pomocy prostych, intuicyjnych  i dedykowanych konkretnym czynnościom usług elektronicznych. Realizacja części spraw niewątpliwie nie wymaga by były one prowadzone wyłącznie w formie tradycyjnej (papierowej) i z powodzeniem można przenieść je do elektronicznych kanałów komunikacji oraz systemów elektronicznego obiegu dokumentów” – można przeczytać w projekcie rozporządzenia

Sprawdzimy online  kto przetwarza nasze dane osobowe

Projekt zakłada też wprowadzenie nowej formy uzyskiwania przez osobę, której dane dotyczą lub przez rodzica informacji komu zostały ujawnione z Rejestru Dowodów Osobistych.

Aktualnie takie dane możemy uzyskać z odpowiedniego ministerstwa w postaci papierowej lub dokumentu elektronicznego. 

 

Meldunek bez urzędnika przez internet

 

Projekt wprowadza także nową formę rejestracji zameldowania, wymeldowania stałego i czasowego oraz wyjazdu i powrotu z zagranicy.

W procesie tym nie będzie już potrzebny udział urzędnika weryfikującego zgłoszenie, co pozwoli na oszczędność czasu obsługi oraz przyczyni się też do obniżenia kosztów. 


Bez opłaty skarbowej

Projekt umożliwi także automatyzację pobierania zaświadczeń o danych zamieszczonych lub niezamieszczonych w Rejestrze Stanu Cywilnego oraz zaświadczeń o stanie cywilnym bezpośrednio na skrzynkę ePUAP wnioskującego. 

Zaświadczenia będą wydawane nieodpłatnie i opatrywane pieczęcią ministra przy pomocy specjalnego certyfikatu. 

Oznacza to m.in. zniesienie opłaty skarbowej, którą obecnie ponoszą mieszkańcy chcący uzyskać zaświadczenie z Rejestru Stanu Cywilnego.

„W związku z automatyzacją procesu nie ma przesłanek do obciążania obywateli opłatami, które rekompensowałyby organowi koszt realizacji zadania, bowiem koszt ten przez organ nie będzie ponoszony” – czytamy w uzasadnieniu.

 

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji ; pap.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

basia
basia 07.04.2021, 14:31
Wreszczie ta banda nierobów pójdzie do roboty

Pozostałe