Za spacer z niebezpiecznym psem bez smyczy - nawet 500 ZŁ mandatu

  • 07.04.2021, 14:23 (aktualizacja 07.04.2021, 14:52)
Za spacer z niebezpiecznym psem bez smyczy - nawet 500 ZŁ mandatu pixabay.com
10 kwietnia zmienia się rozporządzenie rządu w sprawie grzywien dotyczących "niektórych wykroczeń". Znajdziemy wśród nich nowe stawki kar. Np. spacer z niebezpiecznym zwierzęciem bez smyczy może nas kosztować do 500 zł.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, wydane 26 marca, zmienia wysokości mandatów niektóre rodzaje zaniedbań, takich jak: przewoźników niedochowujących warunków higieny w pojazdach oraz osób, które sprzedają wyroby tytoniowe nieletnim.

Do 500 zł kary, za spacer z psem

Największe emocje budzą jednak zmiany dotyczące zwierząt. Według nowych przepisów  "niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia" grozi grzywną od 50 do 250 zł. 
 
Natomiast "niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka" grozi grzywną w wysokości 500 zł.
 
Co kryje się pod pojęciem "Zwykłe środki ostrożności"? 

Oznacza to, że na wolnym powietrzu zwierzę, które reaguje na polecenia opiekuna nie musi mieć kagańca i smyczy, ale już w autobusie lub pociągu trzymanie zwierzęcia na smyczy i w kagańcu jest obowiązkowe.

Mandat w wysokości do 500 złotych grozi nam, kiedy zwierzę jest "szczególnie niebezpieczne" i nie chodzi tutaj wcale o listę ras uznanych za stanowiące większe zagrożenie, ale o konkretne przypadki.


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 3 sierpnia 2011 r.określa, że:

- gatunki lub grupy gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, zwane dalej „zwierzętami niebezpiecznymi”, obejmującej najbardziej niebezpieczne gatunki lub grupy gatunków zwierząt, które z przyczyn naturalnej agresywności lub właściwości biologicznych mogą stanowić po- ważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi,
 

 

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sarkastyczny
Sarkastyczny 08.04.2021, 21:53
Takie pytanie mam...a na haku...samochodu...to można z pieskiem na spacer....czy nie bardzo....bo jeden mówi...że można...i nic ci nie zrobią...

Pozostałe