Do Gdańska i Gdyni pojedziemy krócej. Rusza budowa obwodnicy Żukowa

  • 16.04.2021, 14:42 (aktualizacja 19.04.2021, 11:22)
  • Źródło: pap-mediaroom.pl
Do Gdańska i Gdyni pojedziemy krócej. Rusza budowa obwodnicy Żukowa
W piątek 16 kwietnia podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT) w ciągu drogi ekspresowej S6. Pierwszy odcinek między Chwaszczynem a Żukowem ma długość 16,3 km. Drugi to 16-kilometrowy odcinek między Żukowem a węzłem Gdańsk Południe wraz z 7-kilometrową obwodnicą Żukowa.

„Minęły niespełna cztery miesiące 2021 roku, a dzisiaj podpisujemy już 13. i 14. umowę. W sumie przekłada się to na powstanie ponad 210 km nowych dróg o łącznej wartości ponad 6,4 mld zł. To dobra wiadomości dla kierowców nie tylko z woj. pomorskiego. Dzisiaj podpisujemy kontrakty na realizację kolejnych odcinków S6, która docelowo połączy Szczecin z Gdańskiem” - podkreślił Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

 

Zakres prac

Podpisane umowy obejmują projekt i budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Wykonawcy zadań na podstawie Koncepcji programowej opracują dokumentację techniczną, a następnie, po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, rozpoczną prace budowlane. Wybudowana trasa będzie dwujezdniową drogą ekspresową (po dwa pasy w każdym kierunku), z przewidzianą rezerwą pod trzeci pas. OMT ma mieć wraz z obwodnicą Żukowa około 39 km. Została ona podzielona na dwa zadania realizacyjne:

Chwaszczyno – Żukowo o długości ok. 16,3 km. 

Żukowo - Gdańsk Południe o długości ok. 16 km wraz z obwodnicą Żukowa o długości ok. 7 km. 
 
Przyszła droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia ochrony środowiska. Będą to m.in. ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, szczelny system odprowadzenia wód opadowych, zespoły podczyszczające wody opadowe z jezdni oraz zbiorniki retencyjne i infiltracyjne. 
 
Projektowanie i prace budowlane na obu odcinkach potrwają 38 miesięcy. Faza projektowa odbywać się będzie bez przerw zimowych. Natomiast po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), czas realizacji uwzględniać już będzie przerwy od 16 grudnia do 15 marca. Zakładany termin zakończenia prac budowlanych to II kw. 2025 r.
 
 

Dodatkowe środki z budżetu państwa 

Przypomnijmy, że postępowanie przetargowe objęło odcinki drogi ekspresowej, na które decyzją rządu z czerwca 2020 roku zostały przeznaczone dodatkowe środki z budżetu państwa.
 
 

Komfort i bezpieczeństwo 

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej umożliwi sprawny, bezpieczny i komfortowy przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego. Pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina. Zapewni dostępność komunikacyjną terenów leżących wzdłuż obecnych dróg krajowych nr 7 i 20, odblokuje centra Żukowa i Chwaszczyna oraz częściowo odciąży istniejącą Obwodnicę Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6. 
 
 

Trzy odcinki już są budowane 

W budowie w województwie pomorskim są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. Natomiast w fazie przetargu na projekt i budowę jest jeszcze pięć odcinków drogi ekspresowej o łącznej długości ok. 72 km między Słupskiem a Bożympolem Wielkim. Umowy na nie zamierzamy podpisać do połowy br.
 
Całość trasy S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim będzie oddana do ruchu w 2025 r. Do dyspozycji kierowców będzie to łącznie z istniejącymi odcinkami blisko 200 km drogi ekspresowej. 

 

Źródło informacji: GDDKiA

Źródło: pap-mediaroom.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bre
Bre 18.04.2021, 09:53
Tyle, że po wybudowaniu tej S6 będzie potrzebna droga klasy S z Kościerzyny do Żukowa właśnie. Na tym odcinku już jest, a będzie jeszcze większe natężenie ruchu. No i wsamej Kościerzynie brakuje ostatniego odcinka Obwodnicy. Czyli połaczenia DK20 (kier. Gdynia) z DK214 (kier. Stężyca). Na tym odcinku wystarczyłaby droga jednojezdniowa dwukierunkowa. Jak będą budować drugi tor kolejowy z Gdyni, to itak muszą wybudować nowe mosty nad torami. Więc już odpada koszt budowy mostu dla tego odcinka Obwodnicy. Wtedy dopiero zniką korki na ul Kartuskiej.
ja
ja 16.04.2021, 15:01
Nareszcie !

Pozostałe