Żłobki i przedszkola otwarte. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

  • 20.04.2021, 12:02
  • admin 24
Żłobki i przedszkola otwarte. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?
Od 19 kwietnia 2021 roku żłobki i przedszkola są otwarte. To oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, jeżeli rodzice zdecydują o pozostawieniu dziecka w domu.

Ostatnie rozporządzenie przedłużyło prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Natomiast od 19 kwietnia możliwe jest otwarcie żłobków i przedszkoli. Co w takiej sytuacji mają zrobić rodzice? 

W przypadku, gdy rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym złożył oświadczenie  o sprawowaniu nad nim opieki za cały okres, czyli od 12 do 25 kwietnia 2021 r. to w praktyce stanowi ono wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 18 kwietnia 2021 r. Nie ma w tej sytuacji konieczności korygowania oświadczenia lub składania nowego. 

Jeśli po 18 kwietnia żłobek lub przedszkole nadal nie zapewnia dziecku opieki, to rodzic może otrzymać zasiłek za dalszy okres. Żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 18 kwietnia 2021 r. rodzic powinien złożyć nowe oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Na jego podstawie przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, nie dłużej jednak niż do 25 kwietnia 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłaca się za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Nie wlicza się go do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego  w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

admin 24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe