Ważne zmiany w Tarczy Antykryzysowej

  • 21.04.2021, 11:17 (aktualizacja 21.04.2021, 12:03)
  • admin 24
Ważne zmiany w Tarczy Antykryzysowej
Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie z opłacania składek, również za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie można uzyskać ze zwolnienie za grudzień 2020 r., styczeń, a także luty 2021 r. o ile spełnione zostaną nowe warunki. Możliwe będzie też uzyskanie od jednego do maksymalnie pięciu świadczeń postojowych.

Zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r., którego część przepisów wejdzie w życie 4 maja.

Z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały wsparcie oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych. 

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed listopadem 2020 roku, a 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. 

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Trzeba porównać przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Można ten przychód porównać również do przychodu z września 2020 roku. Nowością jest natomiast możliwość porównania przychodu do osiągniętego w lutym 2020 r., czyli przed pandemią.

Żeby otrzymać zwolnienie ze składek także za marzec i kwiecień lub sam kwiecień, przedsiębiorca musi złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli uzyskać ich zwrot.

Rozporządzenie wprowadza również zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy    z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń. Wniosek o postojowe można złożyć najpóźniej w ciągu            3 miesięcy od zniesienia stan epidemii.

Wnioski do ZUS w ramach nowej Tarczy Antykryzysowej będzie można składać od 4 maja, wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych, czyli PUE ZUS. 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

baba
baba 23.04.2021, 15:06
Kolejne sianko...

Pozostałe