1050 rocznica chrztu Polski w Kaliszu

  • 19.04.2016, 13:37 (aktualizacja 21.04.2016, 10:48)
  • Szkoła Podstawowa w Kaliszu
1050 rocznica chrztu Polski w Kaliszu
W naszej gminie wychowujemy dzieci i młodzież w duchu miłości do ojczyzny, dlatego 14 kwietnia w Kaliszu odbyły się uroczyste obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Gospodarzami uroczystości były Szkoła Podstawowa w Kaliszu i Gimnazjum w Dziemianach.

Akademię rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandarów szkół i odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektorzy obu placówek na wstępie przedstawili doniosłe znaczenie  chrztu dla powstania i istnienia państwa polskiego oraz powitali przybyłych gości: Wójt Gminy Dziemiany pan Leszek Pobłocki, Dyrektor Delegatury Kuratorium w Kościerzynie pani Halina Uchman, Starosta Kościerski pani Alicja Żurawska, Ksiądz Proboszcz Ryszard Zieliński, Ksiądz Proboszcz Adam Gadomski, Ksiądz Wikariusz Maciej Szczodrowski, Siostra Mirona Prowincjalna Sióstr Franciszkanek z Orlika, Sekretarz Starostwa Kościerzyna pani Monika Wollik – Litwin Sekretarz Gminy Dziemiany pan Henryk Koliński, Członek Zarządu Powiatu: pan Dariusz Janta, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Dziemiany pan Andrzeja Hoppe, Dyrektorów Szkół ZKiW w Dziemianach: Małgorzata Weber i Ewa Radomska, Rada Rodziców SP Kalisz z Panią Moniką Strycharz na czele, Rada Rodziców Gimnazjum w Dziemianach z Panem Janem Turzyńskim na czele. Następnie wszyscy odśpiewali hymn jubileuszowy „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, który specjalnie na obchody rocznicy napisał Leopold Twardowski. Pieśń ta zostanie odśpiewana w sobotę w Poznaniu na 1050 głosów.

 

Kolejnym punktem programu była inscenizacja p.t. „Tak rodziła się Polska”. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wcielili się w role postaci legendarnych : Lecha, Czecha, Rusa, Piasta, Rzepichy i Siemowita. Wspomniano także złego Popiela. Następnie byliśmy świadkami wysłania przez Mieszka I posłów do Czech i przybycia do Polski księżniczki Dobrawy. Finałowym punktem inscenizacji był chrzest władcy Polan. Oprawa  muzyczna, a w szczególności piosenki, napisane z okazji rocznicy chrztu przez pana Adama Szafrańca, bardzo uatrakcyjniły przedstawienie. Solowe wykonanie tych utworów przez Bernadkę  i Honoratkę  Żabińskie oraz Martynę Cybulską chwyciły publiczność za serce.

 

W okres wczesnego średniowiecza przenieśliśmy się dzięki grupie rekonstrukcyjnej „Nifheim” z Łubiany. Poznaliśmy smak podpłomyków, a uczniowie mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i w rzucie oszczepem. Najmłodszych uczniów grupa rekonstrukcyjna zaangażowała do średniowiecznych zabaw. By przybliżyć młodzieży kuchnię z początków państwowości polskiej, kaliscy rodzice upiekli racuchy, które znikały z talerzy w oka mgnieniu. Wszyscy uczestnicy kaliskich obchodów rocznicy Chrztu Polski otrzymali od dyrektora gimnazjum Adama Szejba pamiątkowe plakietki.

 

Dyrektor szkoły podstawowej Piotr Laska przygotował z tej okazji okolicznościowe staropolskie kubeczki. Cieszymy się, że  udało się nam godnie uczcić to najważniejsze  wydarzenie w dziejach naszego narodu. 

Szkoła Podstawowa w Kaliszu

Zdjęcia (20)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

darek
darek 22.04.2016, 18:06
Wczoraj byłem ponownie na tej pięknej uroczystości i jestem dumny z tego ,że Kalisz to moja rodzinna wioska
Kaliszanka
Kaliszanka 22.04.2016, 12:33
Super przedstawienie, wczoraj był pokaz dla wszystkich mieszkańców Kalisza. Brawo!!!!!!!!
życzliwy
życzliwy 20.04.2016, 13:03
Trzeba obiektywnie stwierdzić, że w Kaliszu jak coś robią to ... z przytupem.
Tak trzymać !!!!
Do Kościerzanki
Do Kościerzanki 20.04.2016, 08:42
Kalisz w Gminie Dziemiany
Do kościerzanki
Do kościerzanki 19.04.2016, 23:00
No jak to gdzie? W Wielkopolsce przecież !!!
Kościerzanka
Kościerzanka 19.04.2016, 22:38
A gdzie jest ten Kalisz?
Koscierzanka
Koscierzanka 19.04.2016, 20:21
A w Kościerzynie nie wiedzą że rocznica była? Jak oglądam zdjęcia to bardzo ładna uroczystość. Gratuluję.
;)
;) 19.04.2016, 17:02
Pięknie :)

Pozostałe