Kościerzyna.Wędkarze skarżą się na brak ryb w rzece. Mamy złą wiadomość

  • 29.04.2021, 10:54 (aktualizacja 29.04.2021, 11:53)
  • admin 24
Kościerzyna.Wędkarze skarżą się na brak ryb w rzece. Mamy złą wiadomość
Wędkarze skarżą się na właściciela jeziora Wierzysko, że zastawił wypływ rzeki i tym samym ograniczył liczebność ryb do tej rzeki wpływających. Okazuje się, że miał do tego prawo.

Na naszą skrzynkę mailową wpłynęły skargi od wędkarzy, którzy zauważyli, że w rzece Wierzyca od jakiegoś czasu znacząco zmniejszyła się ilość ryb. Pojawiły się wręcz zarzuty do właściciela jeziora o to, że umyślnie zastawił sieciami wypływ wody do rzeki tak, aby ryby z jeziora nie wypływały. Nawet jeżeli jest to prawda to właściciel jeziora ma do tego prawo. Akwen jest własnością prywatną, więc ryby w tym jeziorze także. 

Wędkarze skarżą się też na to, że wykupili zezwolenia na legalny połów ryb a ryb w rzece nie ma. W tym przypadku pozostaje więc zmienić swoje wieloletnie przyzwyczajenia i po prostu wybrać się nad inną rzekę czy jezioro.

 

admin 24

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Koko
Koko 30.04.2021, 16:40
No życie...
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 30.04.2021, 10:12
Litości. Janek zna się też na gospodarce wodnej i rybackiej. Toż to czystej wody troll i grafoman internetowy, ogarnięty na dodatek przeświadczeniem o własnej nieomylności (taki niby Papież). Najgorsze w tym wszystkim jest to, że na takie zachowania nie ma lekarstwa ... a szkoda.
Gość
Gość 30.04.2021, 07:34
Mądry Panie Janeczku może się spotkamy w cztery oczy i porozmawiamy kto jest głąbem?? Bo uważam po twoich wypowiedziach że ty jesteś największym kłusownikiem na jeziorach do okola
Janek
Janek 30.04.2021, 20:22
Na podstawie czego zarzucasz mi kłusownictwo?? Nie zamierzam się ani spotkać ani ujawnić systemowemu sługusowi bez wartości i honoru, który dba wyłącznie o swój interes a nie dobro mieszkańców K-ny.
Gość
Gość 29.04.2021, 22:54
A dlaczego wszyscy się tak przyczepili tego jeziora?? Bo dobrze zarybione??? Dlaczego wszyscy łowią na wpływie rzeki a nie na wypływie??? Co Wdzydze wyłoniły ryby??? Ludzie złej baletnicy to rąbek u gaci przeszkadza!! Temu przeszkadza wycinka drzew pod chodnik a temu bo ryby nie biorą!! Wykop se staw na podwórku zaryb i tam łów 🤣🤣
Janek
Janek 29.04.2021, 23:33
Nie jesteś stąd "kaszubie" z nazwy jedynie i pojęcia nie masz, że wędkarze łowią ryby zwłaszcza na ujściu rzeki Wierzycy jeziora Wierzysko (stąd są zamieszczone fotki) głąbie kapuściany, systemowy cienki sznurku.
Janek
Janek 29.04.2021, 23:26
Jakieś powiązania, tudzieź granty pod stolikiem ? - ani naturze, ani społeczeństwu nie przynosi to wymiernych korzyści. Tym powinna zająć się jakaś niezależna inspekcja ! Nie wiem, czy takie jeszcze istnieją w tym rozgrabionym do cna grajdole.
Janek
Janek 29.04.2021, 23:13
Myślisz, że Igiel jakkolwiek to zarybia, czy tylko chciwie wyczerpuje swój akwen (moim zdaniem prywatny a nie dzierżawiony), czego świadectwem są zastawione sieci w okresie rozrodczym ?
Janek
Janek 29.04.2021, 20:06
W okresie wiosennym wiele gatunków ryb wpływa do rzek, by złożyć tarło. Kto więc ustanowił takie prawo (nie wiem, czy to w ogóle legalne), by zastawiać ujście/wpływ sieciami w okresie ochronnym niektórych gatunków?! Czy, na prywatnym jeziorze właściciel może robić takie rzeczy wbrew prawu naturalnemu i rygorom PZW? Nie można łowić pewnych gatunków ryb w czasie tarła na wędkę, a co dopiero sieciami. Do sieci wpada wszystko jak leci a jezioro Wierzysko jest przepływowym. Liczę, że w tej b. ważnej kwestii zabierze głos ktoś obeznany w temacie.
Wędkarz
Wędkarz 29.04.2021, 20:10
Janek, jezioro Wierzysko nie jest prywatne !!! Jest obecnie dzierżawione przez prywatnego. Właścicielem jeziora jest Skarb Państwa.
Janek
Janek 29.04.2021, 20:17
Być może masz rację, co nie znaczy że właściciel może zastawiać sobie ujście do rzeki sieciami - tu głównie o to chodzi. Pozdrawiam.
PZW
PZW 29.04.2021, 16:45
Pan komendant SSR powinien się douczyć Prawa wodnego i nie opowiadać głupot, że właściciel wody może zakazać wstępu na akwen. Zgodnie z PW każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego. Ponadto jest zakaz grodzenia akwenu 1,5 metra od linii brzegowej.
Znawca
Znawca 30.04.2021, 16:46
Sam się doucz. Dobrze mówi. Ssry robią dobrą robotę za darmo. Możesz korzystać z wody rekreacyjnie, bo jezioro jest przepływowe, ale z bez wędkowania. A to że PZW ma rzekę powyżej i niżej to Szanowny Panie członku PZW pretensje do władz koła czy okręgu. Wstawia na jeziorze jego sprawa. Ale okresy i wymiary również go obowiązują.
KS
KS 29.04.2021, 16:57
Prywatne to nie publiczne...
PZW
PZW 29.04.2021, 17:12
Jeziora przepływowe jak na razie stanowią własność Skarbu Państwa, a nie prywatną.
Znawca
Znawca 30.04.2021, 16:47
No to już telefonik do Wód Polskich mądralo. Na forum to każdy mądry.
 Do pana ze straży
Do pana ze straży 29.04.2021, 16:17
Dla wyjaśnienia jeziora przepływowe są własnością Wód Polskich a nie jakiegoś tam rybaka. Po drugie stawianie jakichkolwiek zapór, krat, spiętrzeń wody bez zezwolenia jest zabronione!!! To w takim razie PZW też może, a wręcz powinien zagrodzić dopływ do tego jeziora!!!
Znawca
Znawca 30.04.2021, 16:55
To dlaczego PZW tego nie zrobi?
PSR
PSR 29.04.2021, 16:11
Zarówno wpływ rzeki jak i wypływ jest zastawiony żakami plus na wypływie stoi długa sieć od dłuższego czasu,
Tak to wygląda,miejmy nadzieję że to pójdzie w świat sprawa przepływowego jeziora Wierzysko które z ustawy nie może być prywatne,tu jest złamane prawo...
PZW
PZW 29.04.2021, 15:35
Artykuł ten powinien mieć raczej tytuł: "Gdzie się podziały ryby". Jestem od ponad 10 lat członkiem PZW i również rok w rok wędkuję na Wierzycy. W tym roku sytuacja jest dramatyczna. Nie pamiętam takiej sytuacji, aby było tak źle. Ryb jest na lekarstwo - małe krąpie, mała płoć, mała ukleja. Pytanie co dzieje się na wypływie z jeziora Wierzysko lub w jego okolicach ???

Pozostałe