Czy z kościerskiej oczyszczalni przestanie śmierdzieć ?

  • 03.05.2021, 14:33
Czy z kościerskiej oczyszczalni przestanie śmierdzieć ?
W dniu 26 kwietnia 2021 r. w siedzibie spółki „KOS-EKO” została podpisana umowa na wykonanie rozbudowy oczyszczalni ścieków w Kościerzynie. Modernizacja przewiduje wymianę zużytych urządzeń oraz rozszerzenie technologii oczyszczania osadu pochodzącego z oczyszczonych ścieków. Wartość modernizacji to 17 mln złotych. Większość środków pochodzi z funduszy europejskich.

W ramach rozbudowy zostanie wykonanych kilka nowych elementów procesu oczyszczania. Powstanie m.in. komora fermentacyjna, linia oczyszczania, osuszania i magazynowania biogazu. 

Wybudowany zostanie też nowy budynek, w którym zainstalowane zostaną agregaty kogeneracyjne ( wytwarzania prądu z biogazu). Zamontowane zostaną też piaskowniki i osadniki oraz  urządzenia odwadniające osad. 

Dodatkowo powstanie także budynek odwadniania i higienizacji osadu oraz obiekty związane z usuwaniem niepożądanego zapachu z powietrza. Poprowadzone zostaną instalacje wodociągowe i kanalizacyjne oraz instalacje gazu i biogazu. 

Na koniec inwestycji przeprowadzone zostaną roboty drogowe przywracające teren do użyteczności.

Prace modernizacyjne mają zakończyć się do końca 2022 roku.

Koszt inwestycji to 17 mln złotych

 

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andrzej
Andrzej 2 dni temu, 10:38
Pamiętam tą sesję rady miasta-najgłośniejszym przeciwnikiem był ówczesny radny pan Piotr Słomiński...i miał facet rację,ale był w mniejszości.Znowu zawaliła demokracja
były radny
były radny 2 dni temu, 10:35
może ktoś sprawdzi autorów -pomysłodawców tej inwestycji w tym miejscu ???-wszyscy żyją i mają się świetnie. Czy doczekam się czasów,kiedy zaczniemy rozliczać naszych włodarzy za beznadziejne decyzje? Burmistrz nie jest z mojej bajki,ale w tym to akurat nie uczestniczył!!!!
Szymon
Szymon 04.05.2021, 11:51
Oczyszczalnia powinna być przeniesiona poza Kościerzynę. Jej położenie blokuje tereny rozwojowe miasta. Pompowanie wielu milionów złotych w obiekt, który za chwilę znowu nie spełni jakichś norm czy oczekiwań jest kompletnie bez sensu.
mieszkaniec Gminy
mieszkaniec Gminy 2 dni temu, 10:48
A niby dlaczego Wasze niepachnące ścieki miałyby być oczyszczane w Gminie Kościerzyna? Rozwiązujcie swoje problemy u siebie.
a
a 04.05.2021, 12:18
moze masz i racje, ale jesli modernizacja kosztuje 17 mln, to ile kosztuje wybudowanie nowej po za koscierzyna. zwyczajnie nas poprostu nei stac, ale za to mamy posagi z brazu w calym miescie oraz hydranty krasnale.

Pozostałe