Zwolnienie ze składek ZUS ? Tak, od 4 maja można składać wnioski

  • 30.04.2021, 11:47 (aktualizacja 30.04.2021, 11:53)
  • Źródło: zus.pl
Zwolnienie ze składek ZUS ? Tak, od 4 maja można składać wnioski
Możliwość zwolnienia z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku przedsiębiorców z kilkudziesięciu branż - zakłada najnowsza odsłona „Tarczy antykryzysowej”. Wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie można składać od 4 maja.

Dzięki nowej odsłonie „Tarczy Antykryzysowej” przedsiębiorcy ze wskazanych w rozporządzeniu branż uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień 2020 r. Wnioski o nazwie RDZ-B7 będą mogli składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE) od 4 maja do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Wnioski złożone do 30 kwietnia 2021 r., ZUS rozpatrzy na podstawie przepisów „Tarczy Antykryzysowej” 8.0.

Na podstawie nowych przepisów, czyli od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o również o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek: albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., albo za styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r.

Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli uzyskać ich zwrot.

Będzie też możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego.

Z Tarczy 9.0 będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania  w Polsce COVID-19, a należą do 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności. Są wśród nich przedsiębiorcy, którzy prowadzą salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane, a także handel detaliczny w galeriach handlowych.

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku, a na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych  w rozporządzeniu.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym  z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo  z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z września 2020 r. Nowością jest możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Przedsiębiorcy z określonych branż na podstawie nowej odsłony „Tarczy Antykryzysowej” będą mogli dostać świadczenie postojowe od jednego, maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba przysługujących świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

To tej pory w ramach wszystkich odsłon Tarczy Antykryzysowej oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku udzieliły wsparcia w łącznej kwocie przekraczającej 1 mld 356 mln zł.

Źródło: zus.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe