Tożsamość cyfrowa może pomóc w rozwoju usług finansowych sprzyjających włączeniu społecznemu

  • 02.05.2021, 12:50
  • Źródło: https://www.weforum.org/
Tożsamość cyfrowa może pomóc w rozwoju usług finansowych sprzyjających… https://www.weforum.org/agenda/2021/04/digital-id-is-the-catalyst-of-our-digital-future/
Przyspieszenie wychodzenia z pandemii przez ludzi oznacza zastosowanie nowych systemów i procesów technologicznych, przyspieszenie penetracji cyfrowej w celu stworzenia równych szans. Cel końcowy? Aby każdy mógł kupować, handlować i wieść owocne życie. Ale jak? Po pierwsze, musimy podążać śladami Estonii i Indii, gdzie każda osoba otrzymuje unikalną tożsamość cyfrową, aby mieć pełny dostęp do świata cyfrowego w wymiarze gospodarczym, społecznym i politycznym.
  • Nowe procesy cyfrowe umożliwią ludziom uzdrowienie społeczeństwa z pandemii.
  • Debata na temat płatności cyfrowych powinna koncentrować się na tym, jak najlepiej ułatwić transakcje transgraniczne w czasie rzeczywistym poprzez zwiększoną automatyzację.
  • Utworzenie cyfrowej tablicy stabilności - platformy do dzielenia się najlepszymi praktykami i monitorowania ryzyka w handlu cyfrowym i opiece zdrowotnej - pomoże w postępie regulacji cyfrowych.

 

Bankowość cyfrowa musi wtedy stać się wszechobecna, a innowacyjne nowe infrastruktury płatnicze powinny pomóc. Dzięki tym innowacjom cyfrowym łączącym gospodarki, nowe regulacje cyfrowe muszą wkroczyć na rynek, dając konsumentom i małym firmom większą władzę nad wytwarzanymi danymi.

Przyjrzyjmy się głębiej czterem głównym katalizatorom, które to wszystko umożliwiają: tożsamość cyfrowa, bankowość cyfrowa, płatności cyfrowe i regulacje cyfrowe.

Tożsamość cyfrowa z dołączeniem to szczęśliwy efekt uboczny

Indyjski system Aadhaar zwiększa poziom włączenia ponad 1,2 miliarda Hindusów. Główny ekonomista Banku Światowego Paul Romer nazywa to najbardziej zaawansowanym systemem identyfikacji cyfrowej na świecie.

Biorąc pod uwagę, że miliard ludzi na całym świecie nie ma obecnie dostępu do formalnego dowodu tożsamości, inne rządy powinny korzystać z takiego systemu, aby usprawnić świadczenie usług i płatności oraz znacznie zwiększyć integrację finansową.

System musiałby mieć odpowiednie mechanizmy kontroli, które umożliwiałyby umieszczenie w jego projekcie prywatności, bezpieczeństwa i włączenia. Maroko i Filipiny wdrażają krajowe systemy identyfikacji tożsamości, korzystając z otwartej platformy z wieloma z tych funkcji.

Etiopia, Gwinea i Sri Lanka idą w ich ślady, wykorzystując samozwańczą technologię „Aadhaar in a box”.

W pełni kwitnący ekosystem bankowości cyfrowej

Aby przyspieszyć globalne ożywienie na wschodzących rynkach, obywatele muszą mieć dostęp do usług o wysokiej wartości, gdziekolwiek na świecie się znajdują.

Dzięki solidnym mechanizmom udostępniania danych, a także odpowiednim regulacjom i zarządzaniu, ekosystem bankowości cyfrowej może się rozwijać. Powinien kultywować stabilność, przejrzystość, uczciwość, integrację i interoperacyjność.

W tym przypadku cyfrowe identyfikatory mogą pomóc, umożliwiając bankom i mniejszym pożyczkodawcom autoryzację tożsamości i weryfikację transakcji w czasie rzeczywistym. Ponadto system identyfikacji cyfrowej na poziomie organizacji przyspieszyłby włączenie małych i średnich firm do bankowości cyfrowej.

Chiński rząd w prowincji Zhejiang opracował „korporacyjny kod cyfrowy” właśnie w tym celu, odpowiadając małym i średnim firmom za pomocą łatwo dostępnych środków finansowych.

MYBank, spółka zależna Ant Financial, chińskiej firmy Big Tech, współpracuje z chińskim rządem w ramach tego programu, aby udzielać małym i średnim przedsiębiorstwom tanich pożyczek i innych produktów finansowych.

Płatności cyfrowe oznaczają, że wszystkie metody są ważne

Święty Graal płatności nadal byłby systemem wielokanałowym, który pomaga sprzedawcom przyjmować wszelkiego rodzaju płatności dowolnym kanałem, w kasie lub na urządzeniu mobilnym. Jest to niezwykle trudne, chociaż PayPal zbliża się do siebie, łącząc Braintree - przejęcie iZettle - i przycisk do płatności online.

W Stanach Zjednoczonych startupy Fintech oferują technologię, która pozwala firmom łączyć się bezpośrednio z kontami bankowymi klientów, ułatwiając rozwój nowych cyfrowych usług finansowych. W tym scenariuszu karty debetowe i kredytowe stanowią mniejszą część transakcji, a nowe gospodarki, takie jak Nigeria i Filipiny, mogą przejść bezpośrednio do sieci wielopłatowych usług płatniczych.

 

W miarę jak rynki wschodzące dogonią Europę i Stany Zjednoczone, płatności transgraniczne również będą się rozwijać, a dostawcy będą w stanie oferować globalnym firmom atrakcyjne oferty kosztowe i lepsze usługi.

Automatyzację można wykorzystać w celu zapewnienia zgodności płatności natychmiastowych z transgranicznymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy. Zrób to dobrze, a niektóre badania pokazują, że same płatności transgraniczne B2B mogą wzrosnąć o 30% w ciągu następnego roku, osiągając 35 bilionów dolarów do 2022 roku .

 

Kolejny kryzys, bardziej cyfrowe regulacje

Kryzys finansowy w 2008 r. Doprowadził do powstania globalnego panelu organów regulacyjnych, zwanego obecnie Radą Stabilności Finansowej. Podobny zestaw należy stworzyć dla globalnych zasobów cyfrowych, ponownie umożliwiając to dzięki identyfikatorom cyfrowym. Opiera się to na idei udostępniania danych, którą przedstawił Carlos Torres Vila, prezes BBVA .

Zespół ten opracowałby standardy, regulacje i polityki dotyczące modeli danych oraz opierałby się na ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych w Europie, wspierając lepsze przepisy dotyczące udostępniania danych na całym świecie (coś, o co europejskie organy regulacyjne wciąż mają trudności).

Ta „cyfrowa rada stabilności” zapewniłaby członkom platformę do dzielenia się najlepszymi praktykami i monitorowania zagrożeń, na przykład w handlu cyfrowym i opiece zdrowotnej. Po wdrożeniu tej tablicy można by budować zaufanie do danych w celu zarządzania danymi osób fizycznych i małych i średnich firm. Dzięki temu udostępnianie ważnych informacji byłoby łatwiejsze i bardziej płynne.

Idąc naprzód

Kto otrzyma co w nowej gospodarce opartej na danych, zostanie określony w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat. Dzięki właściwemu partnerstwu publiczno-prywatnemu cyfrowemu powstanie większe bogactwo dla znacznie większej populacji na całym świecie niż obecnie. Same inicjatywy, takie jak tożsamość cyfrowa, mogą podnieść globalny produkt krajowy brutto nawet o 13% do 2030 r .

Biznes i rząd muszą działać już teraz i skupić się na cyfrowych identyfikatorach w ich cyfrowej transformacji - katalizatorze, który zaowocuje całkowicie nowymi branżami i sposobami pracy.

Ponadto debata na temat płatności cyfrowych powinna koncentrować się na tym, jak najlepiej ułatwić transakcje transgraniczne w czasie rzeczywistym - obszar, w którym występuje największy przyrost wydajności. Dzięki identyfikatorom cyfrowym będzie to możliwe, ale kluczowe znaczenie będzie miało ustalenie, jak ten system działa z istniejącymi szynami płatniczymi.

To wszystko zajmie trochę czasu, ale zrobi wiele, aby przyspieszyć powrót do zdrowia po COVID i zapoczątkować pomyślną przyszłość dla wszystkich.

Xiaoyan Zhang , prodziekan, PBC School of Finance, Tsinghua University; Santiago Fernández de Lis , dyrektor ds. Regulacji, BBVA; i Markos Zachariadis , przewodniczący FinTech & Information Systems, Alliance Manchester Business School przyczynili się do powstania tego artykułu.

 

Źródło: https://www.weforum.org/

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe