Jak technologia blockchain ustala dziś płatności i co będzie dalej

  • 02.05.2021, 12:56 (aktualizacja 02.05.2021, 13:02)
  • admin 24
Jak technologia blockchain ustala dziś płatności i co będzie dalej Unsplash
Nie jest tajemnicą, że krajobraz płatności transgranicznych wykorzystujących tradycyjne kanały jest pełen opłat, przeszkód i opóźnień. Poszczególni nadawcy ponoszą ogromne opłaty za miliardy dolarów wysyłane w osobistych przekazach każdego roku. Globalne firmy wybierają między ponoszeniem kosztów wymiany walut lub przerzucaniem ich na swoich klientów. Wszyscy zaangażowani muszą czekać dni lub tygodnie na sfinalizowanie transakcji. Podsumowując: wysyłanie pieniędzy tradycyjnymi kanałami nie jest doświadczeniem bez granic.
  • Technologie Blockchain łączą globalne systemy finansowe, dzięki czemu są łatwo interoperacyjne, wydajne, niedrogie i dostępne.

  • Może to zmniejszyć koszt i skrócić czas płatności transgranicznych.

  • Zaufanie do technologii blockchain rośnie, ponieważ coraz więcej rządów i firm inwestuje w tych obszarach.

 

 

Co jest nie tak z płatnościami transgranicznymi dzisiaj?

Nie jest tajemnicą, że krajobraz płatności transgranicznych wykorzystujących tradycyjne szyny jest pełen opłat, przeszkód i opóźnień. Poszczególni nadawcy ponoszą ogromne opłaty za miliardy dolarów wysyłane w osobistych przekazach każdego roku. Globalne firmy wybierają między ponoszeniem kosztów wymiany walut lub przerzucaniem ich na swoich klientów. Wszyscy zaangażowani muszą czekać dni lub tygodnie na sfinalizowanie transakcji. Podsumowując: wysyłanie pieniędzy tradycyjnymi szynami nie jest doświadczeniem bez granic.

Część problemu polega na tym, że systemy nie są interoperacyjne. Aby wysłać pieniądze do różnych zakątków świata bez blockchaina, przez dziesięciolecia przypadkowo połączono ze sobą cały patchwork, aby uzyskać pozory interoperacyjności finansowej między instytucjami finansowymi, bankami-korespondentami i operatorami przekazów pieniężnych w całym łańcuchu wartości. Połączenie tych odmiennych systemów, szczególnie na niedostatecznie obsługiwanych rynkach, na których lokalna waluta nie jest przedmiotem globalnego obrotu, spowodowało tarcia, które skutkują dużymi opóźnieniami i wysokimi opłatami na każdym ogniwie tego łańcucha.

Zaledwie w zeszłym roku G20 uczyniła priorytetem usprawnienie płatności transgranicznych, powołując się na korzyści, jakie przyniesie szybszy, tańszy i bardziej przejrzysty system obywatelom i gospodarkom na całym świecie, a globalni decydenci w coraz większym stopniu uznają, że technologia blockchain może rozwiązać problem związany z przestarzałą infrastruktura finansowa.

Ale rozwiązanie nie jest w zasięgu wzroku - rozwiązanie jest tutaj. Technologia Blockchain spełnia dziś swoją obietnicę dzięki bezproblemowym płatnościom transgranicznym.

 

Globalna sieć publiczna

Technologia Blockchain pokazuje, że możemy połączyć infrastrukturę finansową, tak aby bez względu na to, gdzie jesteś na świecie, systemy i formy wartości mogą ze sobą współdziałać.

Stellar, globalny, publiczny łańcuch bloków zbudowany z myślą o interoperacyjności oraz dalszym dostępie finansowym i integracji, ma sieć ponad 20 kotwic na całym świecie, które są integralnymi częściami łączenia globalnych systemów finansowych. Tymi kotwicami są regulowane instytucje finansowe, firmy świadczące usługi finansowe lub firmy fintech, które emitują tokeny fiat zabezpieczone w stosunku 1: 1 (znane również jako stablecoiny) i / lub zapewniają fiat na rampie / poza rampą. Celem jest otwarcie rynków na nowe korytarze przekazów pieniężnych i płatności, na przykład między Europą a Nigerią, największym rynkiem przekazów pieniężnych w Afryce na Afryce Subsaharyjskiej .

Na przykład Cowrie Integrated Systems, firma zajmująca się technologiami finansowymi z siedzibą w Wielkiej Brytanii i biurami w Nigerii, świadczy usługi o wartości dodanej za pośrednictwem elektronicznych sieci płatności. Biorąc pod uwagę niedawne wytyczne Banku Centralnego Nigerii, Cowrie zaprojektował kanał płatności, aby wykorzystać USDC, jeden z wiodących na świecie cyfrowych stablecoinów dolarowych, jako walutę pomostową, aby pomóc firmom zmniejszyć tarcia związane z wysyłaniem płatności do iz Europy.

Współpracując z Tempo, elektroniczną instytucją płatniczą z siedzibą we Francji i emitentem EURT, stablecoin euro również powiązał 1: 1 z rezerwami fiducjarnymi, opracowują dwukierunkowy kanał umożliwiający klientom natychmiastowe wykupywanie i handel tymi tokenami. Zaowocowało to oszczędnościami pod względem kosztów i czasu oraz pokazało siłę łączenia globalnych systemów finansowych, dzięki czemu są one łatwo interoperacyjne, wydajne, przystępne cenowo i, co najważniejsze, dostępne.

Otwartość, innowacyjność i interoperacyjność

Kiedy już uznamy, że przyszłość blockchain, o której wszyscy marzyliśmy, jest właśnie tutaj, właśnie teraz, musimy zadać sobie pytanie, czy tworzymy długoterminowe rozwiązania

Otwarte sieci umożliwiają innowacje wielu, a nie nielicznym. Otwarte sieci zapewniają, że każdy może budować, ulepszać i kwestionować technologię oraz popychać rynek do rozważenia kolejnego pomysłu. Otwarte sieci obiecują interoperacyjność i pozwalają na ciągłą ideę i postęp. Gdybyśmy zaczęli budować tę technologię w silosie, w zamkniętych sieciach, które nie mogą ze sobą współpracować, zaryzykowalibyśmy powrót do miejsca, w którym zaczęliśmy. Pracując razem na otwartej przestrzeni, aby połączyć tradycyjne szyny finansowe z cyfrowymi, możemy czerpać korzyści i sprostać wspólnym wyzwaniom.

 

Wprowadzenie do głównego nurtu blockchain

Zaufanie do tej technologii, zwłaszcza w przypadku walut cyfrowych, rośnie na całym świecie. Rządy przyspieszają prace nad walutami cyfrowymi banku centralnego. Firmy budują i inwestują, a zdecydowana większość globalnych dyrektorów ankietowanych przez Deloitte w zeszłym roku twierdzi, że wierzą, że aktywa cyfrowe będą ważne dla ich branż w ciągu najbliższych trzech lat.

Jednak korzyści z innowacji, zwłaszcza w sektorze finansowym, nie można osiągnąć kosztem dodatkowego ryzyka dla konsumentów. Banki centralne i regulatorzy, którym powierzono obowiązek ochrony konsumentów, opracowują i egzekwują przepisy kierując się tą wzniosłą odpowiedzialnością. Jednak, jak pokazuje przykład Tempo-Cowrie, prawidłowo wdrożona technologia blockchain może być wykorzystywana z korzyścią dla konsumentów bez poświęcania nadzoru, odpowiedzialności lub regulacji.

Dlatego tym ważniejsze jest, abyśmy pokazali zainteresowanym stronom, jaką różnicę może przynieść ta technologia konsumentom, obywatelom i przedsiębiorstwom, pobudzając gospodarkę lokalną i krajową oraz w jaki sposób technologia może podlegać nadzorowi regulacyjnemu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby sektor prywatny współpracował z rządami, aby zapewnić, że nowe przepisy równoważą potrzebę nowych i ulepszonych szyn finansowych z potrzebą ochrony przed innowacjami, które wzmacniają pozycję nielegalnych podmiotów. Pragnienie, aby to osiągnąć, jest wspólne dla wszystkich zainteresowanych stron, a dzięki współpracy osiągniemy tę równowagę.

Blockchain jest dziś realny i gotowy do działania, gotowy do rozwiązania nie tylko płatności transgranicznych, ale także wielu najbardziej znaczących, wpływowych przypadków wykorzystania finansowego dla obywateli, konsumentów, rządów i przedsiębiorstw. Teraz, dzięki uzgodnionemu partnerstwu publiczno-prywatnemu, możemy przyjąć to do głównego nurtu.

 
admin 24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe