Pamiątkowy mural w Łubianie. Co przedstawia ?

  • 02.05.2021, 21:36 (aktualizacja 11.05.2021, 13:40)
  • admin 24
Pamiątkowy mural w Łubianie. Co przedstawia ?
W tym roku 30-lecie międzynarodowego partnerstwa gmin Cölbe i Kościerzyna. Strona niemiecka postanowiła upamiętnić ten moment pamiątkowymi muralami, które zostaną wykonane na terenie gminy i miasta Kościerzyna. Jeden z murali jest już gotowy natomiast kolejny będziemy mogli podziwiać już na początku czerwca. Koszt wykonania prac został sfinansowały po części wszystkie samorządy. Pomysłodawcą jest prezes stowarzyszenia Cölbe-Kościerzyna, pani Agnieszka Sauerwald.

Pierwszy mural przedstawia dwoje dzieci na huśtawce chorągiewkami w dłoniach. Obrazuje przyjaźń pomiędzy mieszkańcami dwóch krajów, którzy wspólnie patrzą w przyszłość. Został on już wykonany i można go podziwiać w Łubianie przy ul.Krótkiej. Drugi zostanie wykonany w Kościerzynie na betonowym murze przy szkole podstawowej nr 2. Trzeci powstanie w gminie Cölbe pod koniec tegorocznych wakacji  oczywiście, jeżeli sytuacja pandemiczna na to pozwoli.
Z uwagi na ograniczenia, wszystkie uzgodnienia dotyczące projektu pomiędzy stroną niemiecką i polską odbywały się zdalnie.  Projekt został dofinansowany w konkursie dla organizacji pozarządowych zorganizowanych przez Urząd Gminy Kościerzyna i Urząd Miasta w Kościerzynie.

"Zamiarem naszego stowarzyszenia jest, aby te murale były widoczne dla wielu mieszkańców i turystów, przypominały o naszej długoletniej polsko-niemieckiej współpracy i pokazały pozytywne kontakty między naszymi narodami i społecznościami naszych gmin. Po konsultacjach z naszym blizniaczym stowarzyszeniem partnerskim oraz z wlodarzami obu samorzadow ustalilismy miejsca i motto naszych murali. Mamy nadzieje, ze zostana dobrze przyjete przez naszych mieszkancow." - mówi Agnieszka Sauerwald prezes stowarzyszenia Cölbe- Kościerzyna.

 

Historia partnerstwa


Początek kontaktów pomiędzy gminami Kościerzyna i Cölbe zawdzięczamy polsko-niemieckiemu małżeństwu Państwa Urszuli i Bolesława Bodysów.

Ze strony niemieckiej ogromnie zaangażował się Hartmut Reiße. Już w 1988 roku przybyła do Kościerzyny pierwsza 20-osobowa oficjalna delegacja z Cölbe na czele z burmistrzem Jürgenem Butte i przewodniczącym Rady Gminy Helmutem Fiedlerem. Zawarto wówczas wstępne ustalenia o partnerskiej współpracy gmin.

W 1989 roku delegacja z Kościerzyny udała się do Cölbe w celu kontynuowania ustaleń dotyczących programu współpracy.

Ostatecznie umowy partnerskie zostały podpisane przez przedstawicieli władz obydwu gmin w latach 1990-1991. Pierwszą część polsko-niemieckiej umowy podpisano podczas wizyty kościerskiej delegacji w Cölbe w dniach 19-22 listopada 1990 roku. W rozmowach partnerskich uczestniczył także Janusz Reiter, ambasador Polski w RFN. Główna uroczystość zawarcia umowy partnerskiej odbyła się 20 maja 1991 roku w Kościerzynie podczas „Dni Cölbe w Kościerzynie” odbywających się od 17 do 22 maja.

Przyjaźń pomimo różnic

20 maja 1991 roku przyjaźń połączyła dwie gminy. Bardzo odmienne, o różnych tradycjach i historii, a jednocześnie zawsze sobie nieobojętne. Wtedy wydawało się, że w każdej chwili coś lub ktoś może ją przerwać. Pamięć i rany niedalekiej przeszłości, wzajemne uprzedzenia i fakt, że my Polacy uczyliśmy się dopiero dem­okracji, budziły wiele wątpliwości. Na szczęście wśród nas byli entuzjaści, których to nie zniechęcało, a wręcz przeciwnie – mobilizowało do działań. Do grona tych ludzi na pierwszym miejscu należy zaliczyć inicjatorów partnerskich kontaktów Urszulę i Bolesława Bodys, Hartmuta Reiße oraz przedstawicieli władz obu samorządów.

To w nich pojawiła się siła, która przyciągała innych, szczególnie młodych ludzi w obu gminach. To oni zaczęli myśleć o wspólnej przyszłości i wyznaczali do niej drogę. Konsekwentnie tę przyjaźń rozwijali, by coraz silniej łączyła nasze gminy. Szukali sposobów i okazji, by więzi umacniać. Stali się inicjatorami przyjacielskich stosunków między różnymi grupami, wnieśli ożywienie w życie towarzyskie, kulturalne, sportowe i oświatowe obu partnerów. To ci ludzie, w obu gminach, pielęgnowali tę przyjaźń. Także wtedy, gdy wkraczaliśmy w XXI wiek, oraz gdy razem spotkaliśmy się w Zjednoczonej Europie.

Budowanie międzynarodowej wspólnoty

Mijały lata, a my szybko uczyliśmy się wzajemnego poszanowania i zrozumienia. Zaczęliśmy korzystać i wymieniać się doświadczeniem i osiągnięciami. Dziś można powiedzieć, że ta więź umocniła się na tyle, że z partnerstwa powstała przyjaźń nie tylko między gminą Kościerzyna a Cölbe, ale przede wszystkim między ich mieszkańcami.

Cölbe – miejscowość i gmina w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, w powiecie Marburg-Biedenkopf, położona nad rzeką Lahn. Gmina liczy 6 905 mieszkańców (30 czerwca 2012), a jej powierzchnia wynosi 26,66 km². Dzielnice wchodzące w skład gminy to Bernsdorf, Bürgeln, Cölbe, Reddehausen, Schönstadt oraz Schwarzenborn.

Więcej informacji o gminie Cölbe można znaleźć na ich stronie internetowej: https://www.coelbe.de/

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

oj
oj 16.07.2021, 11:05
Niby nic nie można a jedna k pomimo trudności da się !
Brawo !

Pozostałe