Od 1-go maja można legalnie biwakować w lesie

  • 05.05.2021, 11:06 (aktualizacja 06.05.2021, 14:39)
  • admin 24
Od 1-go maja można legalnie biwakować w lesie pixabay.com
Wraz z początkiem maja na terenie wszystkich nadleśnictw w Polsce można legalnie spędzić 2 noce bez żadnego zgłoszenia. Na terenie Nadleśnictwa Kościerzyna zostały wyznaczone trzy takie obszary.Leśnicy zachęcają do nocowania na łonie natury.

Tego typu wypoczynek jest poniekąd turystycznym wyzwaniem. Nazywa się Bushcraft co w wolnym tłumaczeniu oznacza obcowanie z przyrodą. Do niedawna był turystyczną niszą , ale w dobie pandemii okazał się jedną z popularniejszych atrakcji. 

Biwakowanie w lesie na dwie noce, w grupach do dziewięciu osób, nie będzie wymagało zgłoszenia w nadleśnictwie. Jeśli grupa będzie większa, albo pobyt w lesie dłuższy - trzeba kontaktować się z właściwą Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych. Co istotne, na miejsce biwakowania nie można dojeżdżać samochodem. Pojazdy muszą pozostać na wyznaczonych leśnych parkingach, dopuszczalny jest jedynie rower lub piesze wędrówki. Zabronione jest także parkowanie kamperów czy przyczep.

Podczas takiego biwaku na wyznaczonych do bushcraftu obszarach możemy zapomnieć o ogniskach. "Otwarty" ogień w lesie możemy rozpalać również jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.

We każdym z 429 nadleśnictw w Polsce wyznaczono po kilka takich obszarów o powierzchni nie mniejszej niż 1500 ha każdy. Na terenie Nadleśnictwa Kościerzyna znajdują się trzy, które widać na poniższej mapie: 

Leśnicy tłumaczą, że biwakując w lesie, jesteśmy tam jedynie gośćmi i powinniśmy zostawiać po sobie absolutny porządek, tak by w żadne sposób nie szkodzić jego mieszkańcom. W związku z tym opracowano specjalne zasady biwakowania w takich miejscach.

Informacje o obszarach turystycznych a także regulamin są dostępne na stronie internetowej Nadleśnictwa Kościerzyna :
https://koscierzyna.gdansk.lasy.gov.pl/program-zanocuj-w-lesie-

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zasady języka polskiego
Zasady języka polskiego 05.05.2021, 18:07
Nigdy nie stawiamy kropki po liczebniku porządkowym oznaczającym dzień miesiąca (jeżeli nazwa jego jest podana słownie) - poprawnie zatem napiszemy 1 maja (nie 1-ego maja).

Pozostałe