ZUS. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużono o 14 dni

  • 10.05.2021, 12:16
  • Źródło: zus.pl
ZUS. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużono o 14 dni
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły z powodu COVID-19 został ponownie przedłużony. Uprawnieni rodzice i opiekunowie będą mogli z niego skorzystać do 23 maja.

Mimo że placówki oświatowe, z których korzystają młodsze dzieci są obecnie co do zasady otwarte to prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przedłużono do 23 maja. Zdarzają się bowiem sytuacje, że z powodu pandemii niektóre placówki są zamknięte, ponieważ np. wychowawcy są objęci izolacją bądź kwarantanną lub funkcjonują one w ograniczonym zakresie i przyjmują tylko część dzieci. W tym wypadku rodzice mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, ponieważ placówka nie zapewnia opieki. Świadczenie nie przysługuje natomiast, jeśli rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu, a placówka jest w tym czasie otwarta.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają opiekunowie dzieci do 8. roku życia oraz dzieci (także pełnoletnich) niepełnosprawnych, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Świadczenie należy się też, gdy z powodu COVID-19 dzieckiem nie może zająć się opiekun dzienny lub niania, z którą rodzic zawarł umowę uaktywniającą. 

Świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę, gdyż np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. 

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60. dni zasiłku przyznawanego na ogólnych zasadach. Oświadczenie o sprawowaniu opieki, które jest jednocześnie wnioskiem o wypłatę zasiłku trzeba złożyć u swojego pracodawcy bądź zleceniodawcy. Prowadzący działalność gospodarczą oświadczenie powinni złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych np. elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

Źródło: zus.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe