Odbijali szkołę z rąk zamachowców

  • 11.05.2021, 14:53 (aktualizacja 11.05.2021, 14:56)
  • admin 24
Odbijali szkołę z rąk zamachowców
Pomimo zaangażowania w działania przeciwko COVID w dniu 08-09 maja na terenie gminy Starogard Gdański w ramach szkolenia podtrzymującego zdolność bojową ok. 100 terytorialsów z 71 blp w Malborku, realizowało ćwiczenia związane z przejęciem szkoły, którą wcześniej opanował przeciwnik.

Założenie szkolenia przewidywało pojawienie się w okolicach miejscowości Sumin grupy mężczyzn z ukrytą bronią długą. Nasi terytorialsi zostali tam skierowani celem rozpoznania, zabezpieczenia terenu i po potwierdzeniu zagrożenia, przejęcia grupy „dywersantów” i jej zneutralizowania. Punktem kulminacyjnym ćwiczenia był napad naszych żołnierzy na szkołę w Suminie, którą przejęli z rąk przeciwnika.

 

W trakcie ćwiczeń prowadzono upozorowane działania ratownicze w szpitalu polowym, na który zaadoptowano remizę OSP w Suminie. Scenariusz zakładał, że po przeprowadzonym szturmie trafiło do tego szpitala kilku żołnierzy oraz przeciwników, którzy odnieśli obrażenia. Tak też się stało, żołnierze medycy przy wsparciu strażaków z OSP w Suminie mieli ręce pełne roboty, aby przyjąć poszkodowanych, dokonać triażu, zaopatrzyć ich zaimprowizowane rany.

 

Ćwiczenie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania Wójta Gminy Starogard Gdański, Lasów Państwowych, Ochotniczej Straży Pożarnej w Suminie czy Policji. Również współpraca z miejscową ludnością przebiegła wzorowo. Mieszkańcy bez problemu udostępniali nam np. swoją posesję na punkt snajperski czy obserwacyjny. Przygotowali i poczęstowali grochówką.

 

Wszystkie założenia tego ćwiczenia udało się zrealizować. Przed nami czas, aby dokładnie przeanalizować każdy aspekt tego szkolenia, wyłowić i skorygować błędy, wyciągnąć wnioski i na przyszłość. Realizacja zadań w swoim stałym rejonie odpowiedzialności z ludnością z którą przyjdzie nam współpracować podczas realnych zadań jest niejako podsumowaniem naszych dotychczasowych działań na poligonie, pasie taktycznym czy na strzelnicy.

admin 24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe