Od tego weekendu będą otwarte ogródki restauracyjne. Zdejmiemy też maski, ale nie wszędzie

  • 12.05.2021, 15:17
  • Źródło: pomorskie.eu
Od tego weekendu będą otwarte ogródki restauracyjne. Zdejmiemy też maski,…
Z uwagi na malejącą liczbę zakażeń koronawirusem od 15 maja będą znoszone kolejne obostrzenia. Chodzi m.in. o otwarcie ogródków restauracyjnych oraz nauczanie hybrydowe w klasach IV-VIII i szkołach średnich. Co jeszcze się zmieni?

O zmianach w zasadach bezpieczeństwa podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 maja 2021 r., poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co do połowy maja?

Od 15 maja ogródki przy restauracjach i kawiarniach zostaną otwarte dla klientów. Uczniowie klas IV-VIII oraz szkół średnich będą uczyć się hybrydowo. Imprezy okolicznościowe np. wesela i komunie będą organizowane na powietrzu z limitem do 25 osób. Będzie też wznowiona działalność kin, teatrów, oper i filharmonii na świeżym powietrzu przy 50-procentowym obłożeniu. Zostanie umożliwione uprawianie sportu w obiektach na powietrzu z 25-procentowym udziałem publiczności. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi mogą odbywać się przy limicie do 150 osób. W komunikacji publicznej m.in. tramwajach, autobusach będzie mogło być zajęte 100 proc. miejsc siedzących lub 50 proc. wszystkich miejsc (łącznie siedzących i stojących). Wyjątkiem będą busy przewożące powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, gdyż w tym samym czasie w pojeździe będzie mogło podróżować nie więcej osób niż 50 proc. miejsc siedzących.

A co z maskami?

Od 15 maja nie trzeba będzie nosić masek na powietrzu przy zachowaniu 1,5-metrowego dystansu od innych osób. Chodzi o takie miejsca jak: lasy, parki, zieleńce, ogrody botaniczne i zabytkowe, rodzinne ogródki działkowe i plaże. Jednak, zgodnie z rozporządzaniem Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nos i usta muszą być zasłonięte na: drogach i placach, cmentarzach, promenadach, bulwarach, miejscach postoju pojazdów i parkingach leśnych. Ponadto, wymóg noszenia masek nadal będzie obowiązywać w przestrzeni zamkniętej m.in. w sklepach (w tym na straganach), kościołach, urzędach, podmiotach medycznych i komunikacji miejskiej.

A co dalej?

Od 21 maja, czyli tydzień wcześniej niż zapowiadano pod koniec kwietnia, przy 50-procentowym obłożeniu miejsc mają zostać otwarte zadaszone kina, teatry opery i filharmonie. Jednak uczestnicy wydarzeń kulturalnych nie będą mogli jeść i pić. Zostanie też uruchomiona działalność parków rozrywki na powietrzu przy 50 proc. obłożeniu.
Od 28 maja będzie możliwe spożywanie posiłków wewnątrz restauracji i kawiarni przy zachowaniu reżimu sanitarnego i 50 proc. obłożeniu. Planowane jest zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych np. wesela i komunie do 50 osób. Zostaną też otwarte siłownie, kluby fitness i solaria przy limicie 1 osoba na 15 mkw, a baseny i aquaparki przy 50 proc. obłożeniu. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi  będą odbywać się z limitem do 250 osób. Wszyscy uczniowie powrócą do nauki stacjonarnej.

 

 

 

Źródło: pomorskie.eu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe