Pandemii COVID-19 można było uniknąć. Jest nowy raport WHO

  • 13.05.2021, 14:10
  • admin 24
Pandemii COVID-19 można było uniknąć. Jest nowy raport WHO
Jak informuje portal euroactiv.pl, grupa ekspertów, której Światowa Organizacja Zdrowia zleciła ocenę reakcji społeczności międzynarodowej na wybuch pandemii COVID-19, uznała, że w jej początkowej fazie popełniono szereg błędów. Ich brak pozwoliłby szybciej opanować sytuację i uratować setki tysięcy ludzkich istnień.

Raport przygotował zespół pod kierownictwem dwóch kobiet – byłej premier Nowej Zelandii Helen Clark oraz byłej prezydent Liberii i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Ellen Johnson-Sirleaf.

Raport zespołu Clark i Johnson-Sirleaf bardzo krytycznie ocenił działania międzynarodowej społeczności. Pandemię nazwano w nim „katastrofą, której można było zapobiec”. „Gdyby świat zareagował szybciej, miliony ludzi ocaliłoby życie” – głosi jego główna teza.

W dokumencie zwrócono uwagę, że w wielu miejscach na świecie lekceważono zagrożenie aż do chwili, gdy sytuacja zrobiła się już bardzo poważna. „Luty 2020 r. był miesiącem straconej szansy na to, aby uniknąć globalnej pandemii. Zbyt wiele krajów przyjęło bowiem strategię – poczekajmy i zobaczmy co się wydarzy. Byli i tacy, którzy jakiekolwiek działania zaczęli podejmować dopiero wtedy, gdy na oddziałach intensywnej terapii zaczęło brakować łóżek” – powiedziała Helen Clark.

Zaniedbania i zbyt wolną reakcję wytknięto także samej WHO. System ostrzegania przed pandemią zadziałał bowiem zbyt wolno, a ponieważ oenzetowska organizacja nie może niczego nakazać, nawet to spóźnione zdaniem ekspertów marcowe ogłoszenie globalnego alertu pandemicznego było zbyt łagodne.

To spowodowało, że działania wielu państw były nie tylko spóźnione, ale także działano niespójnie. Nie było bowiem żadnych mechanizmów, które jasno określałyby jak traktować ruch graniczny czy kwestię utrzymywania kwarantann. A to sprawiło, że wirus szybko rozprzestrzenił się po świecie, choć w wielu miejscach granice zamknięto niemal całkowicie.

„Sytuacji, w której się dzisiaj znajdujemy, można było zapobiec. A tak koronawirus zabił już ponad 3,3 mln ludzi i nadal zagraża życiu wielu mieszkańców świata. Z naszego raportu wynika, że większość krajów po prostu nie była przygotowana na pandemię” – podkreśliła Ellen Johnson-Sirleaf.

Brakowało nie tylko odpowiednich procedur działania, ale także sprzętu medycznego i ochronnego oraz pieniędzy. Ponadto część krajów aktywnie próbowały obalić tezę o rosnącym zagrożeniu poprzez – jak to ujęto w raporcie – „dewaluowanie nauki i zaprzeczanie istnieniu nowego wirusa, co miało śmiertelne konsekwencje”.

 

Więcej : https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/raport-who-pandemii-covid-19-mozna-bylo-uniknac/

admin 24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe