Medyczne innowacje. Zobacz, w jakich dziedzinach Pomorze może być światowym liderem

  • 14.05.2021, 13:06 (aktualizacja 14.05.2021, 13:09)
  • admin 24
Medyczne innowacje. Zobacz, w jakich dziedzinach Pomorze może być światowym…
TREG, EJP RD, KATY czy EUCANIMAGE. Te skróty niewiele mówią. Ale kryjące się pod nimi projekty stanowią innowacyjną, spersonalizowaną medycynę. Dzięki nim województwo pomorskie może stać się światowym liderem bioinformatyki, leczenia cukrzycy typu 1, czy nowotworów nerki oraz chorób rzadkich.

Siedem lat, ponad 160 projektów o wartości ponad 200 mln zł. W tym tygodniu rozpoczyna się kampania promocyjna #Pomorski Horyzont ukazująca efekty projektów zrealizowanych w naszym województwie w latach 2014-2020 z programu Horyzont 2020. Zobaczymy najciekawsze zrealizowane projekty. W pierwszym odcinku zaprezentujemy te z obszaru zdrowia i medycyny. Na kolejne zapraszamy co dwa tygodnie

Horyzont2020

Czym jest Horyzont2020?

– To ramowy program realizowany przez Unię Europejską, w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego łączny, siedmioletni budżet wynosił blisko 80 mld euro. Program stanowi narzędzie wdrażania Unii Innowacji, czyli flagowej inicjatywy strategii wzrostu Europa 2020, mającej na celu zwiększenie konkurencyjności Europy na świecie – wyjaśnia Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP

Co ważne, program będzie kontynuowany. Działa już Horyzont Europa na lata 2021-2027  Jego łączna wartość wyniesie ok. 95,5 mld euro.

Zwalczyć choroby rzadkie

Gdański Uniwersytet Medyczny realizuje dwa projekty.

– Pierwszy z nich o nazwie EJP RD dotyczy leczenia chorób rzadkich. Chodzi tu o usprawnienie i koordynację dostępu do danych dla specjalistów z całej Europy, zajmujących się chorobami rzadkimi – opisuje Aleksandra Żurowska, z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dzięki temu w krajach UE powołano sieć ośrodków referencyjnych nefrologii i urologii dziecięcej oraz dziecięcych chorób nowotworowych.

Sztuczna inteligencja w onkologii

Drugim projektem, jaki jest realizowany na GUMed to EuCanimage. Ma on na celu stworzenie europejskiej platformy naukowej łączącej badania radiologiczne z danymi klinicznymi. Efektem będzie oprogramowanie z zakresu sztucznej inteligencji (SI), które będzie wspierać prace onkologów leczących nowotwory piersi, jelita grubego oraz wątroby. Dzięki SI terapia onkologiczna będzie lepiej dostosowana, a nawet personalizowana, zależnie od potrzeb chorego.

Lek na cukrzycę typu 1

Na Pomorzu ma szanse powstać także innowacyjny na skalę światową lek na dziecięcą cukrzyce typu 1. Chodzi tu o metodę TREG.

– Metoda TREG to przełomowa innowacyjna polska terapia z zastosowaniem limfocytów T-regulatorowych. pobranych z krwi pacjenta, stosowana obecnie do leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci – wyjaśnia Piotr Trzonkowski, prezes zarządu spółki Poltreg S.A.

Unikalność terapii polega na zwalczaniu przyczyn choroby, a nie tylko jej objawów klinicznych To poprawia parametry kliniczne oraz jakość życia małych pacjentów.

Wiedza medyczna na wyciągnięcie ręki

Ostatni projekt, jaki został wybraliśmy, realizowany jest na Uniwersytecie Gdańskim.

– Projekt KATY ma na celu umożliwienie leczenia pacjentów z rakiem nerki spersonalizowaną wspomaganą sztuczną inteligencją terapią. Prowadzone są także badania nad układem immunologicznym – wylicza Javier Alfaro, kierownik projektu na Uniwersytecie Gdańskim.

Szczególną rolę w projekcie odgrywa Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi, jakie działa na Uniwersytecie Gdańskim. Warto zaznaczyć, że takich laboratoriów na świecie jest bardzo niewiele.

Zapraszamy na kolejne odcinki

Nasza krótka podróż po projektach medycznych dobiegła końca.

– Ale jeśli ktoś jest zainteresowany lub chce dowiedzieć się więcej zapraszam na stronę internetową poświęconą programom międzynarodowym, która jest prowadzona przez samorząd województwa pomorskiego – mówi Adam Mikołajczyk.

A już za 2 tygodnie przedstawimy najciekawsze, realizowane już pomorskie projekty z obszaru zaawansowanych technologii, współfinansowane z programu Horyzont.

Partnerami zaangażowanymi w przygotowanie kampanii są w szczególności: Agencja Rozwoju Pomorza, Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu Wolna Przedsiębiorczość, Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE przy Politechnice Gdańskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Stowarzyszenie  „Pomorskie w UE” / Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli.

 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe