"DWÓJKA" ŚWIĘTOWAŁA 70-LECIE

  • 13.10.2015, 12:44 (aktualizacja 21.10.2015, 14:03)
  • admin 24
"DWÓJKA" ŚWIĘTOWAŁA 70-LECIE
Szkoła Podstawowa nr 2 świętowała w piątek jubileusz 70-lecia istnienia. Uroczysta akademia, podczas której placówka otrzymała nowy sztandar, odbyła się w piątek 9 października.

Historia budynku, w którym mieści się obecnie Szkoła Podstawowa nr 2 sięga 1894 roku. Wtedy istniało tu prywatne niemieckie progimnazjum męskie. Po wojnie natomiast mieściło się tu Liceum Ogólnokształcące. Szkoła Podstawowa została nr 2 została powołana w kwietniu 1945 roku. Wtedy mieściła się w budynku obecnego Urzędu Pracy. Po 18 latach została przeniesiona do obecnej lokalizacji.

Tu właśnie spotkali się w piątek nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz przyjaciele szkoły. Wszystkich przywitał dyrektor Wiesław Trzebiatowski, który kieruje placówką od 2010 roku.

Wiesław Trzebiatowski: Ta szkoła miała szczęście do nauczycieli, do dyrektorów. Przez tych 70 lat dziesiątki osób przewinęły się przez nią nauczając młode pokolenia. Tysiące uczniów wyszły z tej szkoły i stały się dobrymi obywatelami Rzeczpospolitej.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, a także władz wojewódzkich. Absolwentem „Dwójki” jest Piotr Karczewski – były wojewoda pomorski, a obecnie radny sejmiku wojewódzkiego.

Piotr Karczewski: Jestem dumny, że chodziłem do Szkoły Podstawowej nr 2. Widać, że szkoła na przestrzeni lat pięknie się rozwija. To na pewno zasługa obecnego pana dyrektora i nauczycieli i również uczniów. Myślę, że wyrazy szacunku z okazji tego jubileuszu 70-lecia należą się obecnym nauczycielom i dyrektorowi, ale również i poprzednikom.

Dariusz Męczykowski – przewodniczący wojewódzkiej Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu gratulował szkole osiągnięć, podkreślając, że w teście szóstoklasistów uczniowie uzyskali lepsze wyniki niż średnia krajowa i wojewódzka.

Dariusz Męczykowski: W mieście Kościerzyna długotrwała praca na rzecz dobrej edukacji trwa od wielu lat i dzisiaj widać tego efekty. Miasto Kościerzyna osiąga bardzo znaczące sukcesy na niwie różnych zagadnień oświatowych, ale też bardzo wysokie wyniki ze sprawdzianu-egzaminu. I myślę, że te wzory z miasta należy kultywować.

Obchody 70-lecia istnienia szkoły zbiegły się z 50 rocznicą nadania jej imienia. Uroczystości poświęcone więc były patronowi placówki. Uczniowie rozdawali gościom poświęconą mu publikację „Ks. dr Leon Heyke duszpasterz, wychowawca i poeta kaszubski”. Wizerunek tego żarliwego patrioty znalazł się również na nowym sztandarze szkoły, który przekazał dyrektorowi przewodniczący Rady Rodziców.

Piotr Duszyński – przewodniczący Rady Rodziców: Dookoła wizerunku umieszczona jest nazwa szkoły oraz dewiza w języku kaszubskim „Rozum szuka jasnej prawdy”.

Ten cytat ma przypominać zarówno uczniom, jak i nauczycielom szkoły o wartościach, które przyświecały wcześniejszym pokoleniom i mimo upływu czasu nie tracą aktualności. Jak podkreślał dyrektor, „Dwójka” stara się łączyć dobre tradycje z nowoczesnością. Znakiem czasów była na przykład internetowa transmisja uroczystości do sal lekcyjnych. Dzięki temu wszyscy uczniowie, którzy nie zmieściliby się na sali gimnastycznej, mogli uczestniczyć w akademii.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe