Wycofano dotację na kotły węglowe

  • 27.05.2021, 10:40
Wycofano dotację na kotły węglowe
Tylko do końca 2021 roku możliwy będzie zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu Czyste Powietrze. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku dotacja na to źródło ciepła nie będzie udzielana. Dodatkowo, od 1 lipca 2021 roku planowane jest zwiększenie obecnych progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania.

WYCOFANIE DOTACJI NA KOTŁY WĘGLOWE

Program Czyste Powietrze dopuszcza rozpoczęcie inwestycji do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Wszystkie osoby, które złożą wniosek o dofinansowanie, zakupią i zamontują kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 roku otrzymają dotację na te wydatki (zostanie dodany odpowiedni przypis w załączniku 2 i 2a do programu). Należy też w tym terminie przedłożyć fakturę za kocioł.

UWAGA! Warunki te nie dotyczą wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie (planowane od 1 lipca 2021).

Zmiany wprowadzone zostały zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej oraz zapisami Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu. W wielu województwach, w tym w naszym regionie, obowiązują uchwały antysmogowe, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego – węgla.

 

PODWYŻSZENIE PROGÓW DOCHODOWYCH (podwyższony poziom dofinansowania)

Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 175% najniższej emerytury, czyli do 2 189,04 zł (około 229 zł więcej niż obecnie).

Dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy zostanie ustalony na poziomie 125% najniższej emerytury na osobę, czyli do 1 563, 60 zł (około 164 zł więcej niż obecnie).

Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2021 roku. Ich cel to ujednolicenie progów dochodowych programów Czyste Powietrze i Stop Smog. Dzięki tym modyfikacjom więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w Czystym Powietrzu, czyli do 37 000 zł dotacji.   

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe