Mieszkańcy Łubiany za swoje pieniądze wyremontowali zabytkową kapliczkę

  • 01.06.2021, 11:23 (aktualizacja 01.06.2021, 13:45)
Mieszkańcy Łubiany za swoje pieniądze wyremontowali zabytkową kapliczkę
Kapliczki i krzyże przydrożne stanowią nieodłączny element krajobrazu Kaszub. Są jej bogactwem i przejawem ludowej pobożności i religijności. Stanowią cząstkę dziedzictwa kulturowego każdej gminy. Na ogół mijamy je obojętnie, nie zastanawiając się nad tym, dlaczego i kto je postawił. Tymczasem każdy przydrożny krzyż czy kapliczka ma własną historię i swego fundatora.taką historię ma także zabytkowa kapliczka w Łubianie, którą mieszkańcy odremontowali własnymi rękoma.

W niedzielę 30 maja w Łubianie odbyło się uroczyste poświęcenie odrestaurowanej zabytkowej kapliczki. Powstała ona po 1904 roku i została zbudowana z resztek materiałów, które pozostały z budynku szkoły. Obiekt był w opłakanym stanie, ponieważ przez te wszystkie lata od momentu budowy nie był remontowany.
Remont kapliczki rozpoczął się na początku 2020 roku z inicjatywy członków zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział w Łubianie. Zgromadzili oni środki na ten cel i własnymi rękoma przeprowadzili remont. 

Uporządkowano teren wokół kapliczka, wycięto krzewy, naprawiono i uzupełniono spoiny pomiędzy cegłami, wymieniono daszek. Prace remontowe zakończono w październiku 2020 roku, ale ze względu na czas pandemii nie mogło się odbyć jej uroczyste poświęcenie więc czekano na złagodzenie przepisów co nastąpiło 30 maja.

Do dziś zachowała się na Kaszubach tradycja budowy krzyży i kapliczek przydrożnych. Powstają na prywatnych posesjach, w bezpośrednim sąsiedztwie domów lub w miejscach ogólnie dostępnych. To przejaw wiary i szacunku dla przodków, ale także pozostawienia potomnym śladu po czasach dzisiejszych. 

html_html

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Waldek
Waldek 01.06.2021, 12:28
A pinokio nic nie dał ?
ja
ja 01.06.2021, 12:28
Brawo !

Pozostałe