Nowe przepisy dla użytkowników elektrycznych hulajnóg

  • 01.06.2021, 13:18
Nowe przepisy dla użytkowników elektrycznych hulajnóg
Od 20 maja weszły w życie nowe przepisy precyzujące m.in. poruszanie się elektrycznymi hulajnogami. Nowe regulacje określają, jakimi drogami i z jaką prędkością można się nimi poruszać oraz kto może takim pojazdem kierować.

Z punktu widzenia kierującego elektryczną hulajnogą, jednym z bardziej istotnych przepisów jest obowiązek jazdy takim pojazdem po drodze dla rowerów, kiedy tylko jest taka możliwość.

  • Należy zaznaczyć, iż osoba jadąca na takim jednośladzie będzie mogła maksymalnie rozpędzić się do 20 km/h.
  • W przypadku, gdy ścieżki rowerowej nie ma, konieczne będzie skorzystanie z jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.
  • Gdy nie ma ścieżki rowerowej, kierujący będzie musiał poruszać się chodnikiem z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i co istotne ustępować mu pierwszeństwa.
  • Kierować elektryczną hulajnogą może osoba, która ukończyła 18 lat.
  • Nastolatkowie, by mogli prowadzić nowoczesny jednoślad muszą posiadać minimum kartę rowerową.

Od 20 maja zostanie wprowadzone nowe sformułowanie: „urządzenie transportu osobistego”. Jest to nic innego jak np. elektryczna deskorolka czy segway.

Podobnie jak w przypadku elektrycznych hulajnóg, kierować takimi pojazdami mogą osoby, które ukończyły 18 lat, a  nastolatkowie muszą posiadać minimum kartę rowerową. Kierujący takimi pojazdami również nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h, a jeździć nimi muszą po ścieżkach rowerowych. Gdy takich nie ma, mogą skorzystać z chodnika, lecz zostali zobowiązani do poruszania się z prędkością zbliżoną do pieszych oraz ustępować im pierwszeństwa.    

Tradycyjna hulajnoga, deskorolka, wrotki czy rolki to „urządzenie wspomagające ruch”. W tym przypadku nie ma ograniczeń co do wieku czy obowiązkowych uprawnień osób z nich korzystających. Poruszający się nimi mogą jechać ścieżką rowerową bądź chodnikiem. W tym drugim przypadku osoba jadąca np. tradycyjną hulajnogą ma oczywiście obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu oraz poruszać się z podobną do niego prędkością. 

Bez względu na rodzaj pojazdu bądź urządzenia, jakim jedziemy zabronione zostało poruszanie się nim pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Także zakazane jest m.in. ciągnięcie bądź holowanie innego pojazdu, przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

html_html

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe