Ponad 42 mln zł umorzonych składek w ramach „Tarczy Antykryzysowej 9.0”

  • 08.06.2021, 10:35
  • Krzysztof admin24
Ponad 42 mln zł umorzonych składek w ramach „Tarczy Antykryzysowej 9.0”
Do 7 czerwca oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku i Słupsku zrealizowały zwolnienia z opłacania składek w ramach „Tarczy Antykryzysowej 9.0” na kwotę ponad 42 mln zł. Do pomorskich przedsiębiorców trafiło też ponad 36,4 mln zł wypłaconych świadczeń postojowych.

Dzięki „Tarczy Antykryzysowej 9.0”, przedsiębiorcy ze wskazanych w rozporządzeniu branż uzyskali prawo zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień 2020 r. Na podstawie przepisów mogą też wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania składek: za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., za styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r. Wnioski o nazwie RDZ-B7 można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE) do 30 czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień.

Przedsiębiorcy na podstawie nowej odsłony „Tarczy Antykryzysowej” mogą też dostać świadczenie postojowe od jednego, maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba przysługujących świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane. Wnioski o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Z „Tarczy 9.0” mogą skorzystać przedsiębiorcy z 62 branż, którzy odczuli negatywne skutki COVID-19. Nowoobjęci wsparciem są m.in. przedsiębiorcy, którzy prowadzą salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane, a także handel detaliczny w galeriach handlowych.

O wsparcie mogą występować przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku, a na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje, gdy nastąpił spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Porównuje się przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego lub z lutego bądź września 2020 r. 

Do tej pory w ramach wszystkich odsłon „Tarczy Antykryzysowej” pomorskie oddziały ZUS udzieliły wsparcia w łącznej kwocie przekraczającej 1,442 mld zł.

Krzysztof admin24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe