ZUS zwaloryzował składki na kontach ubezpieczonych

  • 18.06.2021, 13:02
  • Źródło: zus.pl
ZUS zwaloryzował składki na kontach ubezpieczonych
Po czerwcowej waloryzacji stany kont ubezpieczonych, na których gromadzone są składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 5,41 proc. Łącznie kapitał na kontach zwiększył się o prawie 164 mld zł.

Co roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym kapitału początkowego.

Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) i przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB z ostatnich 5 lat.

W tym roku stany kont ubezpieczonych wzrosły o 5,41 proc., a stany subkont o 5,23 proc. Łącznie, kapitał zgromadzony przez ubezpieczonych zwiększył się o  blisko 164 mld zł.

Dla przykładu osobie, która na koniec stycznia 2021 r. zgromadziła 450 tys. zł, dopisano w czerwcu 24,3 tys. zł. Jeśli zaś ktoś zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta takiej osoby zwiększył się o prawie 46 tys. zł.

Kolejnym krokiem, po wykonaniu waloryzacji rocznych, jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2020 r. W tym roku, tak jak w ubiegłym, zgodnie z ustawą ZUS nie będzie wysyłał do ubezpieczonych wersji papierowej informacji. Będzie ona udostępniona w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Podobnie jak w ubiegłym roku, ZUS wygeneruje również "Informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek". Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informację tę Zakład przygotuje tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 r.

Źródło: zus.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe