Obradowała Rada Powiatu Kościerskiego. Będzie wsparcie dla zdolnych uczniów

  • 23.06.2021, 15:17 (aktualizacja 24.06.2021, 11:32)
  • @ admin24
Obradowała Rada Powiatu Kościerskiego. Będzie wsparcie dla zdolnych uczniów
W środę 23 czerwca w kościerskiej "Sokolni" obradowała Rada Powiatu Kościerskiego. Radni zapoznali się z raportami przedstawionymi przez starostę oraz dyrektorów placówek którymi zarządza powiat kościerski. Podjęto także szereg uchwał dotyczących bieżącego funkcjonowania samorządu.

Na środowej sesji raporty z działalności za rok 2020 przedstawili kolejno: Iwona Plutowska - dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie, Wiesław Baryła - dyrektor Powiatowego Centrum młodzieży w Garczynie oraz Wiesław Ulatowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kościerzynie.

Następnie sprawozdanie z realizacji powiatowych inwestycji drogowych przedstawiła starosta - Alicja Żurawska, która podsumowała lata 2018-2020. Z przedstawionych danych wynika, że wartość inwestycji to ponad 28 milionów złotych. Natomiast dofinansowanie wyniosło ponad 23 miliony złotych co stanowi ponad 80%. Zdaniem starosty swoisty rekord w pozyskiwaniu środków wśród samorządów powiatowych. Tym samym odniosła się do zarzutów radnego Piotra Lizakowskiego, który na ubiegłej sesji skrytykował działania powiatu w tym zakresie.

Alicja Żurawska poinformowała też radnych o tym, że burmistrz Miasta Kościerzyny - Michał Majewski nie zgodził się na współfinansowanie z budżetu miasta planowanej ścieżki rowerowej do Wdzydz Kiszewskich. Swoją odmowę Michał Majewski argumentował brakiem środków w budżecie.

Na środowej sesji radni jednomyślnie poparli wniosek o udzielenie pomocy poszkodowanej w pożarze wsi Nowa Biała, która mieści się w partnerskiej gminie Nowy Targ.

Rada Powiatu Kościerskiego podjęła także uchwałę w sprawie zmian budżetu, zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu oraz przyjęcia lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży pobierających naukę na terenie powiatu kościerskiego pn. „Równaj w górę”.

Program będzie polegał na wsparciu uzdolnionej młodzieży, która uczęszcza do wszystkich placówek oświatowych na terenie powiatu. Podkreślić należy, że pomoc będzie skierowana do szkół ponadpodstawowych oraz placówek specjalnych. Wysokość stypendium po spełnieniu określonych warunków wyniesie od kwoty 600 zł do 1500 zł jednorazowo.


Radni przyjęli także regulamin przyznawania nagród i wyróżnień Starosty Kościerskiego dla zawodników, trenerów oraz innych osób za wysokie osiągnięcia w działalności sportowej i szkoleniowej. Utalentowani sportowcy mogą uzyskać dofinansowanie w kwocie od 1000 do 8000 zł.

 

 

@ admin24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Miś
Miś 25.06.2021, 21:38
Miasto buduje drogę i ścieżki do Wiceburmistrza a nie ścieżki rowerowe do Wdzyc
Beata
Beata 25.06.2021, 13:47
Dziekujemy za inwestycje i pomoc. Prosimy pomyslec o tej sciezce rowerowej Panie Burmistrzu.
Zaxowolony
Zaxowolony 25.06.2021, 10:47
Szczerze mówiąc obawiałem się że nie dożyję ścieżek rowerowych wokół Kościerzyny. Brawo władze powiatu i gminy, wreszcie przestaniemy zazdrościć sąsiadom i będziemy mogli bezpiecznie jeździć na rowerach u siebie.
M.
M. 25.06.2021, 08:35
Na ta sciezke czekalismy od lat. Byly wielkie nadzieje a jest wielkie rozczarowanie.
Stefan
Stefan 25.06.2021, 08:09
Tylko na wykonawcy nie bierzcie Polaqua i ich podwykonawców, bo się nie doczekacie jak ścieżki do Kornego.
M
M 24.06.2021, 21:07
Rowerem do Wdzydz czy z Wdzydz - petarda! Brawo dla samorządowców, że chcą się zmierzyć z tym sporym wyzwaniem! Czekamy na realizację!
Kościerzak
Kościerzak 24.06.2021, 18:20
Dlaczego Miasto Kościerzyna ma płacić za coś co nie leży w jego granicach. Do granic Miasta są ścieżki rowerowe. Za brak współpracy w mojej ocenie odpowiada raczej Wójt Gminy Kościerzyna niestety, a Pani Starosta jak zwykle ,,naj" bo przecież zawsze ma dobre intencje i zamiary :) Tylko Ci inni wszystko robią źle. Czemu jak Powiat taki bogaty (spora nadwyżka na koniec ubiegłego roku podobno) to niech sfinansuje, a nie szuka kozła ofiarnego. Wszyscy będą zadowoleni.
Kościerzynianin
Kościerzynianin 24.06.2021, 19:51
Ten komentarz obnaża wszystko! Zazdroszczę wszystkim, nie współpracuję z nikim. Nie ma płacić za ścieżkę a ją współfinansować!!! A dlaczego - bo my mieszkańcy Kościerzyny zapewne w największym stopniu będziemy tą ścieżką jeździć! Nie będę budować ścieżki z Wójtem, bo ten nie chce narzucić sobie wchłonięcia Gminy (takie rozumienie współpracy) a ze Starostą nic nie będę robił bo jej nienawidzę z zazdrości.
kaszubi
kaszubi 24.06.2021, 16:30
Nie ma znaczenia kto jest inicjatorem, kto pomysłodawcą. Ważne jest, że to fantastyczna inicjatywa, z której skorzystają wszyscy mieszkańcy!
Obiektywny
Obiektywny 24.06.2021, 15:36
Nie zapominajmy o inicjatorach budowy ścieżki rowerowej, czyli o radnych
Czajkowskim, Gierszewskim i Derra.
Pujka
Pujka 24.06.2021, 12:46
Świetny pomysł z tą ścieżką! Szkoda, że nie da się dogadać między samorządami o współfinansowaniu. A może jednak?
wyborca
wyborca 24.06.2021, 12:21
Budowanie infrastruktury rowerowej to obowiązek każdego włodarza. Wszystkie badania sondażowe pokazują, ze są to jedne z najbardziej oczekiwanych inwestycji przez mieszkańców aglomeracji miejskich. Względy bezpieczeństwa, ekologia, rozwój turystyki, szansa na promocję miasta i popularyzacja zdrowego trybu życia. Brawo dla Starosty i Wójta za inicjatywę i współpracę. Zgoda i współpraca buduje, co widać i w Gminie Kościerzyna i w Powiecie. A gdzie w tym wszystkim jest nasze miasto?
ja
ja 24.06.2021, 11:18
Super inicjatywa Pani Starosto z tą ścieżką! Brawo!
Zdziwiony
Zdziwiony 24.06.2021, 09:43
Nie rozumiem decyzji burmistrza. Wszędzie od dawna budują ścieżki rowerowe, Chojnice, Brusy czy choćby gmina Nowa Karczma, a kiedy u nas wreszcie coś w tym temacie drgnęło - on nie chce do tego dołożyć kasy. Nie tak powinna wyglądać praca na rzecz mieszkańców miasta Panie Majewski.
Kamila
Kamila 24.06.2021, 09:43
Błagam wybudujcie ją. Niezależnie od wszystkiego. Na takie pomysły kasa musi się znaleźć.
Koscierzak
Koscierzak 24.06.2021, 09:35
Swietny pomysł ta sciezka.Bedzie gdzie jezdzić
Ja
Ja 24.06.2021, 09:29
Jeżdżę ścieżka przez las. Nie wiem czy nie lepiej puścić własnie lasem a nie przy drodze. Bez znaczenie gdzie powstanie ta ścieżka. Byle powstała. Błagam nie zostawiajcie tego pomysłu bo burmistrz nie potrafi współpracować i ma focha na swoich mieszkańców.
Mariolka
Mariolka 24.06.2021, 07:40
Najlepiej budować pomniki, drogi do własnej posesji i wspierać lokalnych deweloperów. Ścieżka choć byłaby dla nas!
rowerzysta
rowerzysta 24.06.2021, 07:20
Jezeli ta ścieżka nie powstanie nikt z mojej rodziny nie zagłosuje już ani na Pana Majewskiego ani na nikogo z nim związanego!
Wanna
Wanna 23.06.2021, 22:55
Panie Burmistrzu, odmowa dolozenia sie do sciezki dla rowerzystow? Gdzie myslenie o mieszkancach? O tym, jak taka sciezka wplywa nie tylko na ich potrzeby ale tez wizerunek regionu, turystyke?
Kate
Kate 23.06.2021, 22:48
Konkurs na brak umiejetnosci zadbania o cos tak waznego, jak bezpieczna, nowoczesna infrastruktura dla rowerzystow rozstrzygniety! Brawa
dla Pana Burmistrza! Idealny przyklad ignorancji !

Pozostałe