Pamiątkowe murale oficjalnie "odsłonięte"

  • 19.07.2021, 12:05 (aktualizacja 19.07.2021, 12:36)
Pamiątkowe murale oficjalnie "odsłonięte"
W piątek 16 lipca w Łubianie oraz Kościerzynie uroczyście odsłonięto murale upamiętniające 30-lecie partnerstwa polsko-niemieckiego. W uroczystości wzięli udział samorządowcy kościerscy oraz zaproszeni goście z Niemiec.

Pierwszy mural powstał na elewacji jednego z bloków Łubianie. Przedstawia dwoje dzieci na huśtawce z balonikami w dłoniach. Jeden balonik jest w barwach niemieckich a drugi w barwach biało-czerwonych. Na dole rysunku umieszczono napis „Kościerzyna-Cölbe, 1991-2011”. Uroczyste odsłonięcie tego murala nastąpiło w piątek o godzinie 15.00. Niestety uroczystość popsuł ulewny deszcz.


Kolejny mural upamiętniający polsko-niemieckie partnerstwo powstał w Kościerzynie przy ul.Zmartwychwstańców naprzeciwko budynku sądu. Ten z kolei nawiązuje dodatkowo do partnerstwa z miastem francuskim Sanary-Sur-Mer oraz miastem Pryłuki na Ukrainie. Przedstawia przyjaciół trzymających latawce w barwach narodowych miast partnerskich.
 
Pomysłodawcą takiego upamiętnienia jubileuszu jest Agnieszka Sauerwald, kościerzynianka na stałe mieszkająca w gminie partnerskiej i pełniąca funkcje prezesa stowarzyszenia Cölbe - Kościerzyna.
 
Członkowie klubów partnerskich z Cölbe i z Kościerzyny zgodnie przyznali, że warto pielęgnować takie międzynarodowe przyjaźnie.

Także z tej okazji o godzinie 18.30 na kościerskim rynku wystąpił Stefan Mueller oraz wykonujący śląskie szlagiery Mirek Jędrowski z zespołem. Wszyscy mieszkańcy obecni w tym czasie na kościerskim rynku mogli także skosztować specjalnego tortu, który wspólnie kroili burmistrzowie Kościerzyny i Cölbe.
 

Ostatni z murali powstanie w Niemczech pod koniec września tego roku.
Pomysłodawcą wykonania murali jest Agnieszka Sauerwald, kościerzynianka na stałe mieszkająca w  gminie Cölbe.
Wykonawcą rysunków jest kościerski artysta Paweł Bruski.

Początek kontaktów pomiędzy gminami Kościerzyna i Cölbe zawdzięczamy polsko-niemieckiemu małżeństwu Państwa Urszuli i Bolesława Bodysów, którzy mieszkali w Szarlocie.

Ze strony niemieckiej ogromnie zaangażował się Hartmut Reiße. Już w 1988 roku przybyła do Kościerzyny pierwsza 20-osobowa oficjalna delegacja z Cölbe na czele z burmistrzem Jürgenem Butte i przewodniczącym Rady Gminy Helmutem Fiedlerem. Zawarto wówczas wstępne ustalenia o partnerskiej współpracy gmin.

W 1989 roku delegacja z Kościerzyny udała się do Cölbe w celu kontynuowania ustaleń dotyczących programu współpracy.

Partnerstwo oficjalnie zawarto 20 maja 1991 roku.


 

html_html

Zdjęcia (20)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bronek
Bronek 24.07.2021, 09:30
Łatwo jest obwiniać urzędników, którzy zapewne sami tego nie uszkodzili. Mowa o mieszkańcach, którzy widzą ten widok... A kto powoduje te uszkodzenia??? Właśnie mieszkańcy, tylko bez kultury... którym przeszkadza otaczający nas krajobraz. Dbajmy razem to i widoki będziemy mieli lepsze:)
mieszkaniec
mieszkaniec 20.07.2021, 11:23
Krótko i na temat. To lubię

Pozostałe