Nowe branże uprawione do wsparcia z ZUS

  • 21.07.2021, 15:11
  • @ admin24
Nowe branże uprawione do wsparcia z ZUS
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek. Ci pierwsi, skorzystają także z „postojowego”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski od 23 lipca.

Nowelizacja przepisów „Tarczy antykryzysowej” przewiduje wsparcie dla przedsiębiorców, którzy    w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych           i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z  i 47.19.Z). Choć formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami, to ze względu na zamknięcie szkół, dotkliwie odczuli oni skutki lockdownu.

Właściciele sklepików szkolnych mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki i spełnią warunki do zwolnienia, mogą wystąpić o zwrot nadpłaconych środków. Będą oni też mogli uzyskać świadczenie postojowe za miesiące, w których zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. - maksymalnie pięć razy. Wysokość świadczenia to 2080 zł. Aby uzyskać „postojowe”, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A).

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku.

Wnioski o zwolnienie ze składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do końca września.

Do tej pory pomorskie placówki ZUS udzieliły wsparcia przedsiębiorcom na ponad 1,437 mld zł. W ramach wszystkich odsłon tarczy antykryzysowej Zakład realizował różne formy wsparcia, w tym zwolnienie ze składek (prawie 985 mln zł) i świadczenie postojowe (ponad 452 mln zł).

@ admin24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe