Nowe stawki mandatów. Nawet do 5.000 zł

  • 29.07.2021, 15:08
Nowe stawki mandatów. Nawet do 5.000 zł
Według nowych przepisów mandat za przekroczenie prędkości wyniesie nawet do 5 tys. zł, maksymalna grzywna do 30 tys. zł, natomiast aż do 6 tys. zł podniesiono kwotę najwyższego mandatu od policji. Do tego kierowca dostanie znacznie więcej punktów karnych i będą kasowane dopiero po 2 latach. Ale to nie wszystko.

Mandat za przekroczenie prędkości w wysokości 5 tys. zł będzie niebawem najmniejszym problemem kierowców.

- Koniec z pobłażliwością dla piratów drogowych zapowiada Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Straty dla budżetu państwa z tytułu zdarzeń drogowych są szacowane na ponad 56 mld zł rocznie, w 2018 roku koszty te stanowiły 2,7 proc. polskiego PKB - dodaje.

 

Mandaty dla kierowców - maksymalnie nawet 30 tys. zł

  • W przypadku wykroczeń drogowych projekt przewiduje podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł.
  • W przypadku zbiegu wykroczeń od policji można dostać mandat do 6 tys. zł.
  • Za opłacenie mandatu na miejscu podczas kontroli wysokość kary zostanie pomniejszona o 10 proc.
  • Najniższy mandat za kolizję wyniesie 1500 zł

Urząd Skarbowy będzie mógł zaliczyć zwrot podatku na poczet nieopłaconego mandatu karnego. 

W myśl nowych przepisów przekraczanie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało mandatem od 1500 zł do 5000 zł w obszarze zabudowanym, jak i poza miastem.

Jeśli sprawca w ciągu 2 lat ponownie popełni takie wykroczenie to zostanie ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. zł.

Więcej punktów karnych i zerowanie dopiero po dwóch latach.

Nowe przepisy wprowadzą mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych od zapłacenia mandatu. Punkty będą kasowane z konta kierowcy dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. 
Po zmianach za złamanie przepisów kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych. Dziś to 10.

Jaka kara za jazdę na podwójnym gazie ?

Dla kierowcy, który jedzie pod wpływem alkoholu projekt zakłada zatrzymanie uprawnień oraz  2,5 tys. zł grzywny w przypadku pojazdu mechanicznego. W przypadku pojazdu innego niż mechaniczny minimalna grzywna wyniesie do 1000 zł.


Uwaga na pieszych

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, za takie zachowanie grozi nam 1500 zł mandatu. A jeśli w ciągu 2 kolejnych lat sprawca ponownie popełni takie wykroczenie ponownie, to kara wyniesie nie mniej niż 3 tys. zł. 


Większa kara za jazdę bez prawka

Za prowadzenie pojazdu bez wymaganego uprawnienia będzie groził areszt albo grzywna od 1 tys. zł. Jeśli sprawca w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to kara  wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.

Projekt ustawy przewiduje też odebranie prawa jazdy na okres do 3 miesięcy w przypadku ingerencji w system tachografów przez kierujących pojazdami w przewozach drogowych.

Niższe OC zależne od wykroczeń i punktów karnych

i na koniec projekt ustawy umożliwi również udostępnienie ubezpieczalniom danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń do historii wykroczeń kierowcy oraz ilości punktów karnych. Po zakończeniu oceny ryzyka zakład ubezpieczeń będzie miał obowiązek niezwłocznie usunąć dane o punktach karnych.

html_html

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe