Narodowe czytanie w Będominie

  • 20.08.2021, 10:00
Narodowe czytanie w Będominie A. Szewczyk
Komizm, gorzka ironia, wyczucie języka a przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które każe potępiać zło. Tak w skrócie można streścić przesłanie utworu Moralność pani Dulskiej, który został wybrany do dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W środę 18 sierpnia na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie przed naszymi kamerami fragmenty przeczytali między innymi Michał Majewski i Alicja Żurawska.

Narodowe czytanie zostało zainicjowane wspólną lekturą Pana Tadeusza, Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W Kościerzynie akcję organizuje Biblioteka Miejska im. ks. Konstantego Damrota, Nad całokształtem przedsięwzięcia czuwały : Krystyna Stroynowska i Justyna Kujach. Fragmenty utworu przeczytali : Starosta Kościerski, Burmistrz Kościerzyny oraz młodzież z powiatu kościerskiego.

Premierę nagrania będzie można obejrzeć 4 września w mediach społecznościowych i na antenie Telewizji Kaszuby.

 

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem.

Zdjęcia autorstwa Adama Szewczyka

 

html_html

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe