Wielkie ćwiczenia służb ratowniczych w Karsinie

  • 03.09.2021, 12:43 (aktualizacja 23.09.2021, 13:13)
  • @ admin24
Wielkie ćwiczenia służb ratowniczych w Karsinie www.gov.pl
Ponad 400 strażaków i 130 pojazdów a także helikoptery i samoloty z terenu województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego uczestniczyło w ćwiczeniach ratowniczo – gaśniczych pod kryptonimem „LAS - 2021”. Ćwiczenia odbyły się w dniach 24 – 26 sierpnia 2021 r. na terenie Gminy Karsin.

Głównym organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Jednym z najważniejszych celów było sprawdzenie i udoskonalenie współdziałania jednostek Państwowej Straży Pożarnej w zwalczaniu pożarów lasu i ich skutków na znacznym obszarze. Ponadto ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia przygotowania kadry dowódczej do prawidłowego kierowania działaniami ratowniczymi.

W ramach przeprowadzonych ćwiczeń zaplanowano sześć różnych epizodów, m.in. takich jak pożary lasu, pożar na wyspie czy poszukiwania zaginionych ratowników.

  • epizod I - Stacja Bąk: pożar lasu w kompleksie leśnym Nadleśnictwa Kaliska – z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne ogień obejmuje duży obszar;
  • epizod II - Drwale: pożar lasu w kompleksie leśnym Nadleśnictwa Kaliska – z uwagi na szybki rozwój zdarzeń do działań wkraczają drwale z nadleśnictwa wykonując pas przeciwpożarowy oraz prowadząc działania ratownicze;
  • epizod III - Obóz: na skutek pożaru w kompleksie Nadleśnictwa Kościerzyna zagrożony jest obóz harcerski;
  • epizod IV - Wyspa: w związku z utrzymującym się zagrożeniem pożarowym na terenie województwa pomorskiego dochodzi do pożaru lasu na terenie Wyspy Ostrów;
  • epizod V - Poszukiwania: podczas prowadzonych działań ratowniczych przez siły i środki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego dochodzi do zaginięcia 2 ratowników – strażaków:
  • epizod VI - Polskie Sieci Eneregetyczne S.A.: w związku z rozwijającym się pożarem obszarów leśnych zagrożone są linie energetyczne 400 kV.

Po zakończeniu ćwiczenia przeanalizowano organizację oraz przebieg szkolenia.

 

Zdjęcia: Zespół prasowy KG PSP, mł. kpt. Piotr Basarab

 

@ admin24

Zdjęcia (15)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe