W środę rozpoczęła się astronomiczna jesień

  • 23.09.2021, 13:36
  • @ admin24
W środę rozpoczęła się astronomiczna jesień pixabay.com
Lato oficjalnie się już skończyło. W środę w godzinach wieczornych (dokładnie o 21:21 czasu polskiego) Słońce wstąpiło w znak Wagi i przecięło równik. Nastąpiła równonoc jesienna. Oznacza to, że od czwartku do pierwszego dnia przesilenia wiosennego dzień na półkuli północnej będzie już krótszy od nocy.

Aby to zobrazować, dr James O’Donoghue, naukowiec planetarny z Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych i Kosmicznych, stworzył animację, która podsumowuje, jak przebiegają te wydarzenia. Poniżej ta właśnie animacja.

animacja: dr James O’Donoghue

Oś, wokół której obraca się Ziemia, nachylona jest pod kątem około 23,5 stopnia. Z tego powodu różne obszary planety otrzymują mniej lub więcej światła słonecznego. 

To także jeden z powodów, dlaczego na półkuli północnej i południowej występują przeciwne pory roku: gdy na półkuli północnej rozpoczyna się astronomiczna zima, na południowej panuje astronomiczne lato, ponieważ te obszary są bardziej oświetlone przez słońce. 


Podczas równonocy Ziemia otrzymuje tyle samo światła słonecznego i ogrzewa się równomiernie.

Ziemia największe nachylenie osiąga podczas przesileń – w tych dwóch dniach czyli 21 czerwca i 21 grudnia jedna strona planety jest odchylona najdalej, a druga najbliżej Słońca. W grudniu półkula północna otrzymuje mniej niż dziewięć godzin światła dziennego, a  południowa – 15 godzin.

Dwa razy w roku, 21 lub 20 marca oraz 22 września, oś Ziemi nie jest nachylona bezpośrednio w kierunku Słońca, występują wtedy momenty równonocy oznacza to ,że  Słońce znajduje się w zenicie na równiku. 

W tych dniach teoretycznie dzień i noc na obu półkulach trwają tyle samo, czyli 12 godzin.  

@ admin24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe