Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 11:07
Reklama

W środę rozpoczęła się astronomiczna jesień

Lato oficjalnie się już skończyło. W środę w godzinach wieczornych (dokładnie o 21:21 czasu polskiego) Słońce wstąpiło w znak Wagi i przecięło równik. Nastąpiła równonoc jesienna. Oznacza to, że od czwartku do pierwszego dnia przesilenia wiosennego dzień na półkuli północnej będzie już krótszy od nocy.
W środę rozpoczęła się astronomiczna jesień

Autor: pixabay.com

Aby to zobrazować, dr James O’Donoghue, naukowiec planetarny z Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych i Kosmicznych, stworzył animację, która podsumowuje, jak przebiegają te wydarzenia. Poniżej ta właśnie animacja.

animacja: dr James O’Donoghue

Oś, wokół której obraca się Ziemia, nachylona jest pod kątem około 23,5 stopnia. Z tego powodu różne obszary planety otrzymują mniej lub więcej światła słonecznego. 

To także jeden z powodów, dlaczego na półkuli północnej i południowej występują przeciwne pory roku: gdy na półkuli północnej rozpoczyna się astronomiczna zima, na południowej panuje astronomiczne lato, ponieważ te obszary są bardziej oświetlone przez słońce. 


Podczas równonocy Ziemia otrzymuje tyle samo światła słonecznego i ogrzewa się równomiernie.

Ziemia największe nachylenie osiąga podczas przesileń – w tych dwóch dniach czyli 21 czerwca i 21 grudnia jedna strona planety jest odchylona najdalej, a druga najbliżej Słońca. W grudniu półkula północna otrzymuje mniej niż dziewięć godzin światła dziennego, a  południowa – 15 godzin.

Dwa razy w roku, 21 lub 20 marca oraz 22 września, oś Ziemi nie jest nachylona bezpośrednio w kierunku Słońca, występują wtedy momenty równonocy oznacza to ,że  Słońce znajduje się w zenicie na równiku. 

W tych dniach teoretycznie dzień i noc na obu półkulach trwają tyle samo, czyli 12 godzin.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama