Czy niedługo staną pociągi, a szpitale nie będą leczyć?

  • 22.10.2021, 12:43 (aktualizacja 22.10.2021, 12:49)
  • @ admin24
Czy niedługo staną pociągi, a szpitale nie będą leczyć?
Wydatki jednostek samorządu terytorialnego na prąd w 2022 roku wzrosną nawet o 45 proc. „Tak drastycznych wzrostów cen nie było od dawna” – oburzają się samorządowcy. I twierdzą, że to efekt złych decyzji i działań rządu.

Konferencja poświęcona cenom energii elektrycznej została organizowania 22 października 2021 r. przed siedzibą spółki Energa w Gdańsku. Oprócz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka wzięli w niej udział: eurodeputowany Janusz Lewandowski, senator RP Ryszard Świlski, wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski a także starosta malborski Mirosław Czapla i wiceburmistrz Rumi Piotr Wittbrodt.
 
Marszałek Struk mówił o rosnących wydatkach budżetowych związanych z drożejącym prądem. – W obecnym przetargu na zakup energii elektrycznej na 2022 rok dla naszych jednostek otrzymaliśmy ofertę od Energi Obrót S.A. Za 1 MWh mocy mamy zapłacić 501 zł. Podczas gdy w tym roku płaciliśmy niecałe 297 zł. To wzrost o ponad 68 proc. – wyliczał marszałek.

W przyszłym roku koszt zakupu prądu dla grupy zakupowej 43 jednostek samorządu pomorskiego wyniesie ponad 9.1 mln zł, a więc o 41 proc. więcej niż w bieżącym roku.
 
Jak to wygląda w szczegółach? –  Koszty związane z codziennym funkcjonowaniem szpitali zarządzanych przez samorząd województwa wzrosną o 45 proc.  –informował marszałek Struk. Z kolei koszty energii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wzrosną o ok. 39 proc. Zaś działalność jednostek kultury będzie wiązać się z większymi o ponad 33 proc. kosztami. – Stracą na tym wszyscy mieszkańcy Pomorza. Efektem rosnących cen prądu może być konieczność podwyżek cen biletów kolejowych czy wstępów do teatrów i muzeów – stwierdził Mieczysław Struk. Ale rosnące koszty energii elektrycznej nie dotyczą tylko budżetu województwa. – Sopot straci na tym co najmniej 3 mln zł. Za taką kwotę moglibyśmy wybudować w pełni wyposażony żłobek albo kilkanaście mieszkań komunalnych – uzupełnił wyliczenia wiceprezydent Sopotu.
 
W pracach nad swoimi budżetami samorządy uwzględniają wiele czynników. Ale tak wysokiego skoku cen nie dało się przewidzieć.
 


– Powiedzmy jasno. Podwyżki i przerzucanie kosztów na nas to nic innego jak niszczenie samorządu. To niestety się dzieje, i to jest taki „Polski Ład” – mówił rozgoryczony Mirosław Czapla, starosta malborski.
 


Miejsce konferencji nie zostało wybrane przypadkowo. W tle, za mówcami widać było siedzibę Energii, czyli głównego dostawcy prądu w Polsce Północnej oraz w naszym regionie.

Na złą sytuację w spółce zwrócił uwagę europoseł Janusz Lewandowski.

– Od 2015 roku spółka miała jedenastu prezesów. Taka karuzela personalna nie wpływa dobrze na postrzeganie firmy – zaznaczył. – Warto też wspomnieć o tym, że Energa jest jednym z fundatorów Polskiej Fundacji Narodowej. A jak pamiętamy, w kwietniu 2021 r. Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przez zarząd fundacji przestępstwa – dodał europoseł. Warto dodać, że Energa uczestniczy w finansowaniu polskiego górnictwa. – Zainwestowała znaczne kwoty w Polską Grupę Górniczą, co jak przyznały władze spółki spowodowało stratę prawie 400 mln zł – powiedział również obecny na konferencji senator RP Ryszard Świlski. Trzeba także pamiętać o rozpoczętej przez rząd PIS, a następnie porzuconej, budowie bloku C w elektrowni Ostrołęka. – O tej inwestycji wielu ekspertów od początku mówiło, że jest ona nieuzasadniona ekologicznie oraz nieopłacalna finansowo. Niestety Energa stała się instrumentem działań partyjnych – dodał senator.

@ admin24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 25.10.2021, 08:49
Postkomuch Struk i jego świta, z Lewandowskim Januszem na czele. Ceny wszystkich surowców energetycznych szaleją na całym świecie a Te sprzedawczyki obciążają za to Polski Rząd. Na serio, oni myślą, że ludzie nie mają w domach tv i internetu.
Janek
Janek 25.10.2021, 17:31
Jestem zaskoczony, że plujesz na "swoich". Co się zmieniło ? - próbujesz się wkupić w nasze łaski namawiaczu do szczypawek ? Nie ma ulg dla zdrajców ojczyzny, dla zdrajców w ogóle!
zofia
zofia 23.10.2021, 15:03
Niech ci samorządowcy obniża sobie pensje ,bo za samo gadanie,przecinanie wstęg czy jazdy na rowerze do kamery się takie apanaże nie należą .A tak pensje w dół i jakoś się pokryje koszty wzrastających cen energii.
Janek
Janek 23.10.2021, 00:58
Zdrajcy Polski, targowiczanie !
Jan Trepczyk
Jan Trepczyk 22.10.2021, 22:21
Oni są tacy naprawdę gamoniowaci, czy tylko strugają idiotów? Niech podziękują za te podwyżki Timmermansowi i jego pakietowi Fit For 55. I mariażowi Niemców z Rosją.
Polak
Polak 25.10.2021, 12:13
Jak zwykle ta sama piosenka niedouczonych! Glupi zawsze szuka winnych dookola siebie. Niech Polacy sami sobie podziekuja. A co maja Niemcy czy Rosja do tego? Mogla Polska zafundowac sobie rurociag z samego Kuwejtu. Kazdy dba o swoj interes! Innych ma sie w glebokim poszanowaniu a wogole jakies tam panstewko na rubiezach Unii!

Pozostałe