Już 1 listopada kolejna kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków

  • 26.10.2021, 10:18 (aktualizacja 26.10.2021, 13:18)
  • @ admin24
Już 1 listopada kolejna kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków Muzeum Kościerzyna
Każdego roku, 1 listopada na Cmentarzu Parafialnym w Kościerzynie przeprowadzana jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Dzięki wielkiej ofiarności mieszkańców miasta, wsparciu kościerskich samorządowców oraz wielu instytucji i stowarzyszeń co roku udaje się zebrać kwotę pozwalającą na renowację kolejnego zabytkowego nagrobka znajdującego się na tutejszym cmentarzu. W 2020 r. zebrane środki przeznaczyliśmy na renowację nagrobka Klementyny Łaszewskiej z d. Prądzyńskiej.

Środki zgromadzone w ramach tegorocznej zbiórki mają być przeznaczone między innymi na renowację nagrobka Jana Wiktora Echausta (1863–1928)

Grób Jana Wiktora Echausta znajduje się niedaleko kościoła św. Barbary. Jan Echaust urodził się 27 grudnia 1863 r. w miejscowości Przybysław (obecny powiat jarociński) w głęboko patriotycznej rodzinie Teodora i Rozalii Derengowskiej. 

Ojciec Jana był administratorem dóbr Przybysław należących do Zygmunta Stanisława Czarneckiego, patrioty, ziemianina wielkopolskiego, hrabiego, kolekcjonera numizmatów, bibliofila. 

Do Kościerzyny Jan Echaust przybył po I wojnie światowej. Początkowo z żoną Klarą Magnus prowadził drogerię przy ul. Gdańskiej. Po przejęciu urzędów z rąk niemieckich został sekretarzem podatkowym Wydziału Powiatowego. 

Był prezesem Związku Urzędników Komunalnych w Kościerzynie. Zmarł 10 maja 1928 r. w Kościerzynie. Jego nagrobek ze względu na walory artystyczne oraz stan zachowania wymaga natychmiastowych prac konserwatorskich.

 

@ admin24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ciekawy polityk
ciekawy polityk 28.10.2021, 11:18
fajny kometarz :)
Benon
Benon 26.10.2021, 14:54
Gdzie jest rodzina i haracz od nich?My zwykli Kowalscy musimy opłacić miejsce po 20 latach jak nie to likwidacja.

Pozostałe