Masz dziecko na kwarantannie ? Dostaniesz zasiłek !

  • 29.10.2021, 12:00
  • @ admin24
Masz dziecko na kwarantannie ? Dostaniesz zasiłek ! pixabay.com
Osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym w razie konieczności opieki nad chorym dzieckiem ma prawo do zasiłku, także wtedy gdy dziecko zostało poddane izolacji lub kwarantannie. Z zasiłku może również skorzystać rodzic, który musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat, gdy niespodziewanie zamknięto placówkę, do której dziecko uczęszcza.

Jeśli rodzic musi zaopiekować się chorym dzieckiem i lekarz wystawi mu zaświadczenie, to ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Liczba dni, za które przysługuje zasiłek zależy od wieku  i ewentualnej niepełnosprawności dziecka. Co do zasady, zasiłek opiekuńczy można otrzymywać maksymalnie przez 60 dni w roku, jeśli opieki wymaga dziecko (także z niepełnosprawnością)  w wieku do 14 lat; 14 dni w roku jeśli opieki wymaga dziecko w wieku powyżej 14 lat; 30 dni w roku, jeśli opieki wymaga dziecko z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat.

Rodzic ma również prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, które zostało poddane kwarantannie lub izolacji domowej. Zasiłek opiekuńczy w takim przypadku przysługuje w takim samym wymiarze jak w przypadku opieki nad chorym dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy można również otrzymać w razie konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem     w wieku do 8 lat. Dotyczy to m.in. sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, jeśli ubezpieczony dowiedział się o nim nie wcześniej niż 7 dni przed jej zamknięciem. W tym przypadku zasiłek opiekuńczy przysługuje maksymalnie przez 60 dni w roku kalendarzowym. 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma innych osób, które są we wspólnym gospodarstwie domowym i mogą zapewnić opiekę dziecku. Nie dotyczy to jednak opieki nad chorym dzieckiem  w wieku do 2 lat, w takiej sytuacji zasiłek przysługuje nawet wtedy, gdy inni członkowie rodziny mogliby zapewnić dziecku opiekę.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Natomiast gdy opieka dotyczy wyłącznie dzieci z niepełnosprawnością i innych chorych członków rodziny (w wieku od 14 lat), łączny okres wypłaty zasiłku wynosi maksymalnie 30 dni. Na te limity nie ma wpływu liczba dzieci i członków rodziny, którzy wymagają opieki ani liczba osób uprawnionych do tego zasiłku.

@ admin24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe