Wniosek o emeryturę z datą wsteczną tylko podczas pandemii

  • 18.11.2021, 13:24 (aktualizacja 18.11.2021, 13:31)
  • @ admin24
Wniosek o emeryturę z datą wsteczną tylko podczas pandemii
Ograniczenia związanie z pandemią sprawiły, że wiele osób, które osiągnęły wiek emerytalny miało trudności w złożeniu wniosku o emeryturę, jej przeliczenie czy podjęcie wypłaty. Jednym z ułatwień dla klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest możliwość złożenia takiego wniosku z datą wsteczną.

Co do zasady ZUS przyznaje emeryturę lub rentę od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Na podstawie przepisów, które weszły w życie w kwietniu ubiegłego roku możliwe jest jednak przyznanie, przeliczenie lub podjęcie wypłaty świadczenia za cały okres epidemii.

Emerytury, renty i inne świadczenia o charakterze długoterminowym ZUS przyzna, ponownie ustali ich wysokość lub wypłaci na podstawie wniosku, jeżeli zostanie on złożony najpóźniej 30 dni po ustaniu stanu epidemii. ZUS może w tej sytuacji ustalić prawo do świadczenia, przeliczyć je lub podjąć jego wypłatę od dnia, w którym spełnione zostały wymagane warunki – nie wcześniej jednak niż od 1 marca 2020 r. 

Dotyczy to wyłącznie osób, które warunki pozwalające na otrzymanie świadczenia spełniły przed wybuchem lub czasie pandemii i z jej powodu nie złożyły wniosku. Należy pamiętać, że nie dotyczy to przyznawanych przez Prezesa ZUS tzw. świadczeń w drodze wyjątku i rodzicielskich świadczeń uzupełniających z programu „Mama 4 plus” .

Aby skorzystać z tej możliwości, klient musi do wniosku dołączyć oświadczenie, w którym wyrazi wolę, aby świadczenie zostało przyznane lub przeliczone z datą wsteczną. W tej sytuacji należy skorzystać z przygotowanego przez ZUS gotowego formularza ERO. 

ZUS po złożeniu wniosku ERO - przyzna lub przeliczy emeryturę od dnia powstania prawa do świadczenia, ale nie wcześniej niż od 1 marca 2020 r. Ustawa nie pozwala na dowolne wybieranie terminu, dlatego należy korzystać z gotowych formularzy ZUS żeby uniknąć pomyłki. 

Wnioski można pobrać ze strony internetowej ZUS. Tam też dostępne są szczegółowe informacje. 

@ admin24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe