czwartek, 28 marca 2024 13:13

Grand Prix Polski na kościerskim basenie

20 listopada na terenie kościerskiej pływalni odbyły się pierwsze w historii obiektu zawody ratowników wodnych. Impreza miała rangę Grand Prix Polski. Do rywalizacji stanęło 120 zawodników z 11 drużyn z Polski. Nasi zawodnicy zdobyli w sumie 6 medali.

Dzień 20 listopada 2021 roku przejdzie do historii kościerskiego pływania, jako dzień organizacji pierwszych zawodów ratowników wodnych o randze krajowej, a mianowicie Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Ta wielka impreza odbyła się dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kościerzynie, a także firmie HOCH Systemy Kominowe z Nowego Barkoczyna. Na kościerskiej pływalni Aqua Centrum do rywalizacji stanęło 120 zawodników z 11 drużyn z Polski. Przyjechały ekipy z Kędzierzyna-Koźla, Rudy Śląskiej, Zabrza, Opola, Ostrołęki, Sochaczewa, Zgiersko-Łęczyckiego WOPR, Szczecina, Ustronia Morskiego i Słupska. Kościerzynę natomiast reprezentowało 19 zawodników Kaszubskiego WOPR.

Zawody otworzyła Pani Alicja Żurawska – Starosta Kościerski, a związany z ratownictwem od kilku lat Pan Michał Majewski – Burmistrz Kościerzyny życzył wszystkim wspaniałych wyników. Wśród gości specjalnych nie zabrakło dyrektora Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie Pana Wiesława Baryły, a to właśnie w Garczynie działa sekcja pływania i ratownictwa prowadzona od kilkunastu lat. Otwarcie zawodów swoją obecnością zaszczycił również gospodarz obiektu, czyli Pan Michał Kupc – Prezes Aqua Centrum. Kilka słów podziękowania pod adresem zaproszonych gości powiedział Michał Zarach – Prezes i trener Kaszubskiego WOPR.

Podczas zawodów rozegrano 4 konkurencje indywidualne i sztafetę, a było to 100m ratowanie kombinowane(zawodnik płynie 50m dowolnie, a potem nurkuje do manekina 17,5m i holuje do mety), 50m ratowanie manekina(25m dowolnie i 25m holowanie manekina), 100m ratowanie manekina w płetwach(50m dowolnie w płetwach i 50m holowanie w płetwach) oraz 100m z pasem(50m w płetwach z pasem ratowniczym , zapięcie pasa na manekinie i holowanie manekina w pasie 50m) oraz sztafeta 4x50m z pasem, gdzie 1 zawodnik płynie 50m dowolnie, drugi 50m w płetwach, trzeci 50m z pasem i podaje pas czwartemu zawodnikowi, który zakłada pas i holuje trzeciego zawodnika trzymającego się pasa.

Już podczas pierwszej konkurencji (100m kombinowane) padł pierwszy Rekord Polski Juniorów na kościerskiej pływalni, którego autorem jest zawodnik CKS Szczecin Mateusz Grabski, a jego czas to 1:03,76. Warto zaznaczyć, że wśród Juniorów Młodszych brązowy medal zdobył zawodnik Kaszubskiego WOPR Kacper Brandt, a Maria Schutz i Daria Freda zajęły miejsca 4 i 5. Mateusz Grabski pobił również Rekord Polski Juniorów na dystansie 50m ratowanie manekina, a nowy rekord wynosi teraz 29,65s. W tej samej konkurencji padł również Rekord Polski Młodzików(12-13 lat), a jego autorem jest Karol Rekowski z MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle z wynikiem 37,40s. Na 4 miejscu ukończyli zawodnicy Kaszubskiego WOPR – Maria Schutz i Kacper Brandt, Daria Freda przypłynęła na 8 miejscu, a Filip Hinc na 10 pozycji. Magdalena Majewska zajęła 10 miejsce OPEN, natomiast wśród młodziczek 3 dziewczyny ukończyły w pierwszej dziesiątce, a były to: Anna Tarnowska(7), Anna Szybalska(9) i Wiktoria Lellek(10). W kolejnej konkurencji(100m ratowanie manekina w płetwach) również oglądaliśmy kolejny rekordowy wynik. Ten dystans wśród Młodziczek najszybciej pokonała Wiktoria Żemojdzin z CKS Szczecin z wynikiem 1:08,28, co jest od teraz nowym Rekordem Polski. W tej konkurencji brązowy medal w kategorii OPEN wywalczyła Magdalena Majewska, natomiast wśród Juniorek Młodszych mieliśmy złoto, ponieważ zwyciężyła Maria Schutz, a Kacper Brandt i Daria Freda zajeli  4 miejsca. W kategorii Młodzik na 6 pozycji finiszowała Anna Szybalska. W ostatniej konkurencji ponownie padały Rekordy Polski, a konkurencję z pasem wygrał ponownie Mateusz Grabski ustanawiając Rekord Polski Juniorów z czasem 55,43s. Również ponownie Rekord Polski Młodzików ustanowił Karol Rekowski z czasem 1:06,40. Natomiast wśród Młodziczek, aż dwie dziewczyny pobiły dotychczasowy Rekord Polski.Ponownie świetnie popłynęła Wiktoria Zemojdzin, ale jednak to do Sylwii Matyniak z WOPR Ruda Śląska należy aktualny Rekord Polski i wynosi 1:12,54. Rewelacyjnie spisały się Juniorki Młodsze Kaszubskiego WOPR, ponieważ ponownie zwyciężyła Maria Schutz, z brązowego medalu cieszyła się Daria Freda, a Iga Góralczyk zajęła 8 miejsce.  Ponownie z brązowego medalu cieszył się także Kacper Brandt, a Filip Hinc ukończył na 10 pozycji. Również na 10 miejscu ukończył Młodzik Kacper Rozgoński. Bardzo dobrze wypadła także sztafeta dziewcząt  OPEN, bo zajęła 4 miejsce w składzie(Iga Góralczyk, Magdalena Majewska, Daria Freda i Maria Schutz).

Zawody stały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym, co powiedział obecny na zawodach trener reprezentacji Polski – Sławomir Juszkiewicz ze Szczecina. Również Sędzia główny z Warszawy bardzo chwaliła osoby pracujące jako sędziowie i obsługę techniczną złożoną z zawodników UKS Manta Kościerzyna i byłych zawodników Kaszubskiego WOPR.

Kolejne zawody odbędą się w Redzie 5 grudnia, a będzie to Finał Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego 2021. Niesamowicie ważną informację przekazał Michał Zarach, a mianowicie to właśnie w Kościerzynie w dniach 11-12 grudnia 2021 roku odbędą się XIII Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym, a wsparcia w organizacji tych zawodów obiecali udzielić już zarówno Starosta i Burmistrz, a także jeden sponsor.